Sådan gør Google det cool at være app-udvikler

Det er muligt, at Google havde masser af konkrete produktnyheder på sidste uges I/O-konference. Men den største nyhed henvender sig direkte til udviklerne.

Artikel top billede

Google have på konferencen I/O 2013 i sidste uge blandt blandt andet nyt at fortælle om musiktjenester og fremtidens søge-teknologier, men spørger man Run Tolido, CTO for Capgemini Application Services i Europa, var det slet ikke det mest interessante ved konferencen.

"Alt sammen meget fint. Men for mig var den største åbenbaring ved I/O 2013 det fornyede fokus på udviklere. I/O er trods alt en udviklerkonference, og Google vendte helt tydeligt tilbage til det grundlæggende," skriver Ron Tolido i et blogindlæg.

"Hvis du ser den mere end tre timer lange keynote (den er indrømmet lang, men værd at bruge din kostbare tid på), så giver den dig på en eller anden måde lyst til at kode noget, hvad som helst, med det samme."

"Det er cool at være udvikler. Ingen virksomhed understreger den besked mere end Google," skriver Ron Tolido fra Capgemini.

Ron Tolido peger blandt andet på lanceringen det nye Android Studio, der skal gøre det lettere at udvikle apps, der fungerer på alle Android-enheder uanset skærmstørrelse og -opløsning. Men det var dog ikke den største nyhed for udviklerne: 

"Det, der uden tvivl skabte mest entusiasme, var kort og godt en samling af nye API'er: adgang til spændende funktioner, som udviklere med det samme kan bruge til at skabe helt nye apps eller forstærke deres eksisterende apps med."

Derfor elsker Google udviklerne

Ron Tolido forklarer, at det for Google handler om at skabe det bedst mulige udvikler-community i stedet for at satse på selv at udvikle alle apps.

Det har over de seneste år netop vist sig, at de styresystemer, der har det stærkeste udbud af apps, også står stærkest i den stadig stigende konkurrence.

Det er også forklaringen på, at ikke bare Google, men også Microsoft, Apple, Blackberry og andre forsøger at tiltrække app-udviklernes opmærksomhed.

Du kan se hele Googles keynote fra I/O 2013 her:

Læs også:

It-giganter bønfalder app-udviklerne: Kom over til os

Rødglødende app-butikker: her er de mest succesfulde

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S