McAfee: Sikkerhedsløsninger er ved at tabe kampen mod malware

Sikkerhedsselskabernes traditionelle indgang til beskyttelse af din computer har svært ved at kapere de enorme mængder af malware, der vælter ind over os.

Artikel top billede

De traditionelle it-sikkerhedsløsninger er ved at tabe kampen mod malware, lyder det fra sikkerhedsselskabet McAfee.

Problemet er volumen. Malware i enorme mængder buldrer mod dørene, der ganske vist er boltede og sikrede, men som ikke kan holde stand, fordi malwaren i stedet myldrer ind gennem vinduer, tag og sprækker i murene.

"Hver eneste dag opdager vi omkring 150.000 stykker ny malware," siger Simon Hunt, der er teknisk direktør for slutbruger-løsninger i McAfee til amerikanske Cio.com.

Han peger på, at det er "aldeles umuligt" at håndtere de enorme angrebs-bølger.

Fuldstændigt i defensiven

"Vi er fuldstændigt i defensiven. Vi kan ikke nå at undersøge en ny virus ordentligt, medmindre nogen ofrer sig, lader den komme ind og så fortæller os om det. Det er en forfærdelig måde at gøre tingene på," siger han.

Simon Hun erkender, at McAfees traditionelle signatur-baserede blacklisting-tilgang til at stoppe malware er dømt til fiasko.

Metoden med at it-sikkerhedsprogrammerne husker malware-typerne, som de skal blokere for, dur kort og godt ikke længere.

"Blacklistning er ikke død endnu, men det ville jeg ønske, at det var. Jeg ved, at jeg ikke kan fortsætte ud af det spor," siger Simon Hunt.

Der er flere ulemper ved den signatur-baserede tilgang, fortæller han.

Dels gør den computerne langsommere, dels er nogen nødt til at være 'offer-lam' og lade sig inficere med malware, så malwaren kan blive undersøgt og identificeret, så der kan udvikles beskyttelse mod den.

I mellemtiden kan hackerne så i ro og mag skrive ny malware, som de signatur-baserede sikkerhedsystemer ikke er beskyttet imod.

"Udfordringen er, at vores kunder er udsat for så mange forskellige typer trusler. Som andre store firmaer reagerer vi straks på en nyopdaget trussel med at udvikle en ny løsning," siger Simon Hunt.

Det får antallet af it-sikkerhedsprodukter til at knopskyde vildt. Hvilket har ført til stor forvirring blandt kunderne.

"Folk vil bare have én stor, rød knap, der hedder "Beskyt mig," siger Simon Hunt, der peger på, at netop denne tilgang er sikkerhedsselskabernes store udfordring netop nu.

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S