Direktør: Derfor spænder vi ben for stort it-udbud

En klage har spændt ben for kæmpe it-udbud med masser af kommuner tilmeldt. Nu fortæller it-direktør, hvorfor han sendte klagen.

Artikel top billede

Et udbud om et nyt fælles it-system til landets biblioteker er løbet ind i problemer.

For en konkurrent til den vindende virksomhed har klaget over udbuddet til Klagenævn for Udbud.

Klagen har imidliertid stoppet det udbud, og Kombit har måttet sende et brev ud til massevis af kommuner.

Du kan læse brevet her.

Nu forklarer administrende direktør Morten Nørgaard Berg fra
Axiell Danmark A/S, hvorfor man sendte klagen over udbuddet, som selskabet i øvrigt slet ikke bød på.

"I udbudsmaterialet er der nogle ufravigelige minimumskrav, som skal accepteres for at afgive tilbud på opgaven," forklarer han indledningsvist.

Blandt andet har der været krav om, at systemet skal kunne sættes i drift senest den 1. oktober 2014, ufravigelige vilkår i udviklings- og driftskontrakten samt krav til en egenkapital på minimum 20 millioner kroner i gennemsnit over de seneste tre regnskabsår - et såkaldt egnethedskrav.

"Man har imidlertid ikke stillet krav til referencer, erfaring fra lignende opgaver eller tilsvarende leverancer indenfor de seneste tre år. Kun ét krav til egnethed - økonomi," påpeger direktøren. 

Derfor bød virksomheden slet ikke

"Vi har brugt mange ressourcer på en grundig analyse, og konklusionen var tydelig: Det er ikke muligt at levere den ønskede kontrakt indenfor de opstillede rammer," forklarer Morten Nørgaard Berg.

"Derfor bød vi ikke, og måske derfor var der kun et tilbud, der nåede frem til vurdering," oplyser han. 

På den baggrund har selskabet en stor interesse i at sikre, at dersom kontrakten skal tildeles en leverandør, at det da sker til én, som lever op til alle de stillede minimumskrav, forklarer han.

Axiells påstand er, at Dantek A/S ikke har den krævede økonomi, og at den underleverandør, de samarbejder med, kun garanterer for it-driften og ikke for udviklingen og leverancen af løsningen.

"Vi kan ikke stiltiende acceptere, at kontrakten tildeles en leverandør, som end ikke opfylder de økonomiske mindstekrav for at kunne afgive tilbud på opgaven."

"Vi har derfor også nedlagt påstand om, at Klagenævnet for Udbud annullerer Kombits beslutning om at tildele kontrakten til Dantek A/S," slutter Morten Nørgaard Berg.

Direktøren henviser i øvrigt til selskabets tidligere meddelelse om sagen fra den 21. maj 2013.

Omkring 90 kommuner har tilmeldt til det fælles udbud, hvor den udråbte vinder altså i hvert fald for en stund må proppe champagneproppen i flasken igen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Geoinfo

    Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

    GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job