Sådan kåres Danmarks dygtigste it-virksomheder

Hvis din virksomhed skal deltage i opløbet, skal den blandt andet oplyse en stribe nøgletal i regnskabet.

Artikel top billede

Hvert år kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder.

Det sker på baggrund af selskabernes regnskabtal - og kun regnskabstal.

Faktisk tager hele analysen sit udspring i Computerworld Brancheguiden, der indeholder langt over 1.000 it-virksomheder opdelt i forskellige niche-kategorier inden for branchen.

Ud af disse over 1.000 virksomheder sorteres alle virksomheder med en omsætningen på under 20 millioner kroner væk.

Derefter skal alle de medvirkende virksomheder udover omsætning oplyse antal ansatte, resultat af primær drift, aktiver og omsætning året før.

Af hensyn til sammenligningsgrundlaget på tværs af branchen bruger Computerworld udelukkende moderselskabstal i analysen.

Måles på fire områder

Det er nemlig disse tal, der indgår i selve talknusermaskinen, der beregner hvilke regnskaber, der egentlig er de bedste i branchen.

Her ses på effektivitetetsgrad, vækst i omsætning, afkastningsgrad og overskudsgrad.

Du kan læse om hver enkelt måling i boksen til højre.

Eksperter i regnskabslære har udvalgt netop denne facon at måle virksomhederne op imod hinanden.

Vinderen er den virksomhed, der har laveste såkaldte sovereign-score. Og den score er summen af placeringer på de fire måleparametre.

Bedste sovereign-score nogensinde

Ergo er den bedst mulige sovereign-score tallet fire, der ville være udtryk for, at virksomheden var branchens bedste på alle fire måleparametre.

Det er dog aldrig sket, at en virksomhed har været så suveræn.

Blandt de bedste score tidligere år har været E-Boks i år 2009, hvor selskabet vandt med scoren 77.

Sidste år vandt Siemens Industry Software dog med scoren 42 og året før det Sitecore med scoren 51.

Imidlertid hører det med til historien, at antallet af kvalificerede deltagende virksomheder har varieret igennem årene, hvilket også kan smitte af på vinderens samlede score.

Din virksomhed kan tilmeldes brancheguiden her.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS