Q&A: Få svaret på fem spørgsmål om overvågningen af dig og din virksomhed

Lækkede dokumenter har vist, at overvågningen på nettet er massiv og næsten overalt. Vi har samlet 5 spørgsmål og svar, som giver et overblik.

Artikel top billede

1. Jeg bruger et af de store firmaer som Google, Apple, IBM eller Microsoft til mine data. Hvad og hvor meget udleverer de til myndighederne?

1. Jeg bruger et af de store firmaer som Google, Apple, IBM eller Microsoft til mine data. Hvad og hvor meget udleverer de til myndighederne?

Det er et gråt område. For mens virksomhederne som Computerworld har spurgt (læs undersøgelsen her) alle understreger, at de overholder den lokale lovgivning, så er diskussionen jo, hvad lokal lovgivning egentlig er?

For på den ene side er der en række regler, der gælder for opbevaring og udlevering af data i Danmark - og samtidig et sæt regler og procedurer, der gælder, når myndighederne kræver data udleveret.

På den anden side er de fleste store tjenesteudbydere og datacenter-ejere multinationale og ofte med et hovedkontor i USA. Og der overholder de også lovgivningen, og de efterkommer myndighedernes krav. Som så ikke beskytter udenlandske brugere i nogen særlig grad.

Så konklusionen er dybest set, at anvender du en multinational virksomhed som tjenesteudbyder, kan dine data blive udleveret til mange forskellige myndigheder. Uden at du orienteres.

2. Findes der løsninger, hvor jeg kan minimere overvågningen og risikoen for, at mine data bliver udleveret til udlandet?

2. Findes der løsninger, hvor jeg kan minimere overvågningen og risikoen for, at mine data bliver udleveret til udlandet?

Ja, måske. Danske udbydere med data i Danmark er ikke omfattet af terrorlovgivningen i USA, og data vil som udgangspunkt ikke blive udleveret.

Det er dermed udbydere som Surftown, TDC Hosting, Wannafind, Jubii, Dandomain og lignende. Se den komplette liste og forklaring her.

Det betyder dog ikke, at dine data dermed er fri for overvågning. For meget tyder på at de forskellige amerikanske og britiske efterretningstjenester kan overvåge internettrafikken, mens den foregår.

Tilgår du derfor din mail-tjeneste via en forbindelse, der passerer deres lytteposter, bliver dine data måske analyseret. Også selvom de skulle være krypteret.

I forbindelse med spørgsmål 4 kan du se nogle eksempler på hvordan din forbindelse til en række kendte tjenester foregår.

3. Hvad hvis jeg krypterer mit indhold?

3. Hvad hvis jeg krypterer mit indhold?

Kryptering har traditionelt været en god måde at sikre sine data på. Og selvom det måske har været muligt at bryde krypteringen, har indsatsen for ikke-kritiske data ikke altid stået mål med det forventede udbytte.

Men ifølge afsløringerne fra Edward Snowden har amerikanske NSA og britiske GHHQ brugt 4,5 milliarder kroner på at få adgang til krypteret nettrafik fra blandt andet Microsoft, Google, Yahoo og Facebook. Samtidig er der installeret et antal bagdøre i ikke navngivne krypteringsløsninger.

Så vælger du at kryptere dit indhold, er der en vis sandsynlighed for, at det over for de amerikanske og britiske efterretningstjenester ikke gør den store forskel.

Desværre betyder eventuelle bagdøre, at også andre end efterretningstjenester kan få adgang.

Dog kan der være en fordel ved at anvende open source software til kryptering og sørge for at anvende AES-standarden. Læs mere om det her.

4. Hvor er mine data egentlig henne, når jeg bruger en tjeneste som Dropbox, Outlook.com, Gmail eller lignende?

4. Hvor er mine data egentlig henne, når jeg bruger en tjeneste som Dropbox, Outlook.com, Gmail eller lignende?

En ting er, at dine data ligger et sted i udlandet, hvor andre har adgang til det. Noget andet er, at på vejen til og fra datacentrene i udlandet bliver din internettrafik højst sandsynligt scannet for interessant indhold.

Computerworlds journalist Jens Holm har lavet et interaktivt kort, som viser, hvordan din nettrafik bevæger sig rundt, og hvor du ultimativt henter data fra.

Følg den danske internettrafik her

Følg hvordan internettrafikken rejser fra land til land ved at klikke på en af tjenesterne nedenfor.


Internettrafikken er indsamlet ved at benytte en internetforbindelse fra Danmarks største internetudbyder, TDC, og repræsenterer et øjebliksbillede af, hvordan trafikken vandrede på det tidspunkt, hvor dataindsamlingen foregik.

Trafikkens vandring er ikke statisk og kan på grund af teleselskabernes netværksprioritering variere, alt efter hvornår på dagen indsamlingen foregår.

5. Hvordan forholder de danske politikere sig til overvågningen af danskerne - i Danmark og i udlandet?

5. Hvordan forholder de danske politikere sig til overvågningen af danskerne - i Danmark og i udlandet?

Hovedsageligt forholdsvist passivt. Brian Mikkelsen fra De Konservative mener, at logningen i Danmark gavner politiet, men er bekymret over SKAT og Arbejdstilsynet (læs interview her). De fleste andre partier har holdt forholdsvis lav profil under Edward Snowdens afsløringer af den massive overvågning, men Enhedslisten har dog en negativ holdning til både hjemlig logning og overvågning (læs interview med Enhedslisten her).

Til gengæld har politikerne reageret lidt mere håndfast, da det gik op for dem, at kommunalbestyrelsesmedlemmer blev logget af kommunen, hvor de er valgt. Det fik Venstres Michael Aastrup-Jensen til at stille spørgsmål til den ansvarlige minister for at få overvågningen af politikere stoppet.
 
Mest interessant er måske spørgsmål 911 fra juni 2013 stillet via retsudvalget til justitsminister Morten Bødskov (S) om, hvorvidt de danske myndigheder eller efterretningstjenester på nogen måde er eller var orienteret om det amerikanske overvågningsprogram PRISM (læs spørgsmålet her). Der er dog ikke noget svar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse