Tidligere Microsoft-chef: Vi hjalp FBI med at bryde krypteringsnøgler

FBI bad gentagne gange udvikler-teamet bag Microsofts krypteringsværktøj Bitlocker om at installere "bagdøre", som kunne gøre det lettere at få adgang til kundernes data.

Artikel top billede

De amerikanske myndigheders forsøg på at bryde datakryptering og overvåge brugernes data er tilsyneladende mere omfattende end hidtil antaget.

For nylig viste dokumenter lækket af whistlebloweren Edward Snowden, at efterretningstjenesten National Security Agency (NSA) over en længere årrække har arbejdet på kunne bryde forskellige former for datakryptering. Det er enten sket ved at indbygge svagheder i den software, som genererer brugernes krypteringsnøgler, eller ved direkte at indbygge såkaldte "bagdøre" i krypteringssoftwaren.

Men NSA er ikke de eneste, der har arbejdet på at omgå brugernes databeskyttelse.

I et interview med det amerikanske tidsskrift Mashable fortæller den tidligere leder af udviklingstemaet bag Microsofts krypteringsværktøj Bitlocker, Peter Biddle, at han flere gange blev kontaktet af agenter fra de amerikanske myndigheder, som bad ham om at indbygge en bagdør i Bitlocker. Formålet var angiveligt at styrke indsatsen mod kriminalitet - især børnepornografi.

"Jeg blev spurgt adskillige gange," siget Peter Biddle til Mashable.

Han er i dag ikke sikker på, hvor de pågældende agenter kom fra. Men en unavngiven kilde, som også arbejdede med udviklingen af Bitlocker, fastslår ifølge bladet, at der var tale om agenter fra det amerikanske forbundspoliti FBI, som ifølge kilden "konstant " lagde pres på Microsofts udviklere.

FBI-agenterne retfærdiggjorde deres ønsker med, at deres arbejde med at efterforske forbrydelser ville blive meget vanskeligt, hvis Microsoft gav almindelige mennesker bred adgang til krypteringsteknologien i Bitlocker.

Både Peter Biddle og den anonyme kilde siger, at de afviste FBI's ønsker om at indbygge en særlig bagdør i Bitlocker, som i sin tid blev udviklet til Windows Vista, men at hele sagen satte dem i en akavet situation.

"Vi var i klemme mellem vores ønske om at beskytte brugernes information, mens vi samtidig gjorde regeringens repræsentanter utilfredse," siger Peter Biddle, som i dag arbejder som systemudvikler hos Intel.

Alligevel gik Microsofts Bitlocker-team med til at undervise FBI-agenterne i, hvordan de kunne opsnappe data og omgå krypteringsnøgler.

Læs også:

Q&A: Få svaret på fem spørgsmål om overvågningen af dig og din virksomhed

Interaktivt kort: Se hvem der kan overvåge dig på nettet

Danske it-chefer ligeglade med dette sikkerhedsproblem

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS