Forslag: Store web-firmaer skal betale mere i skat

Nyt forslag sigter mod at indføre særlig skat for store web-firmaer, der er så dominerende, at de hindrer innovation.

Artikel top billede

Ikke-europæiske internet-firmaer skal kontrolleres og beskattes ekstra grundigt, når de opererer i Europa.

Det mener den franske regering, der vil forsøge at overtale de øvrige EU-landes regeringer til en ny, hård EU-kurs over for en række store amerikanske web-firmaer, når EU-toppen mødes i næste måned.

Frankrig vil ifølge Wall Street Journal have EU-kommissionen til at være klar med et konkret lovforslag i foråret 2014.

Det skal sigte mod indførelsen af en ny skatte-kontrol rettet mod de amerikanske net-giganter.

Det skal sikre, at den indtjening, som de henter på det europæiske marked, bliver beskattet.

EU-skat skal deles mellem landene

Frankrig forestiller sig, at indtægterne ved den nye skattekontrol skal deles mellem EU-landene, og at "skatte-basen skal forbindes med det sted, hvorfra indtjeningen stammer," som det hedder.

Frankrig vil også foreslå, at EU regulerer internettet samt de store applikationer fra blandt andre Google, Apple, Amazon og Facebook.

Det kunne ifølge Wall Street Journal eksempelvis betyde, at ejerne af de store applikationer skulle tvinges til at dele deres digitale produkter som e-books og bruger-oplysninger.

Dette skulle ifølge det franske forslag fremme etableringen af europæiske konkurrenter til de i dag dominerende amerikanske selskaber.

"Vi vil ikke regulere internettet. Vi vil regulere et lille antal internet-platforme, som i dag blokerer alle andre parters innovation. Den nuværende situation gør det svært for europæiske spillere at vokse til global skala," siger Frankrigs teknologiminister, Fleur Pellerin.

Ifølge Wall Street Journal har også Tyskland og Storbritannien rumlet med planer om at ændre de skatteregler, der i dag gør det muligt for amerikanske net-giganter at slippe uden om at betale særligt meget i skat.

Annonce

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S