Forslag: Store web-firmaer skal betale mere i skat

Nyt forslag sigter mod at indføre særlig skat for store web-firmaer, der er så dominerende, at de hindrer innovation.

Artikel top billede

Ikke-europæiske internet-firmaer skal kontrolleres og beskattes ekstra grundigt, når de opererer i Europa.

Det mener den franske regering, der vil forsøge at overtale de øvrige EU-landes regeringer til en ny, hård EU-kurs over for en række store amerikanske web-firmaer, når EU-toppen mødes i næste måned.

Frankrig vil ifølge Wall Street Journal have EU-kommissionen til at være klar med et konkret lovforslag i foråret 2014.

Det skal sigte mod indførelsen af en ny skatte-kontrol rettet mod de amerikanske net-giganter.

Det skal sikre, at den indtjening, som de henter på det europæiske marked, bliver beskattet.

EU-skat skal deles mellem landene

Frankrig forestiller sig, at indtægterne ved den nye skattekontrol skal deles mellem EU-landene, og at "skatte-basen skal forbindes med det sted, hvorfra indtjeningen stammer," som det hedder.

Frankrig vil også foreslå, at EU regulerer internettet samt de store applikationer fra blandt andre Google, Apple, Amazon og Facebook.

Det kunne ifølge Wall Street Journal eksempelvis betyde, at ejerne af de store applikationer skulle tvinges til at dele deres digitale produkter som e-books og bruger-oplysninger.

Dette skulle ifølge det franske forslag fremme etableringen af europæiske konkurrenter til de i dag dominerende amerikanske selskaber.

"Vi vil ikke regulere internettet. Vi vil regulere et lille antal internet-platforme, som i dag blokerer alle andre parters innovation. Den nuværende situation gør det svært for europæiske spillere at vokse til global skala," siger Frankrigs teknologiminister, Fleur Pellerin.

Ifølge Wall Street Journal har også Tyskland og Storbritannien rumlet med planer om at ændre de skatteregler, der i dag gør det muligt for amerikanske net-giganter at slippe uden om at betale særligt meget i skat.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S