Microsoft betaler store beløb til kendte top-hackere

Microsoft udbetaler store summer til hackere.

Artikel top billede

For første gang nogensinde har Microsoft udbetalt dusører til udviklere, der har fundet bugs i Microsofts systemer.

I alt har Microsoft udbetalt 28.000 dollar - 154.000 kroner - til udviklerne.

Det er sket som led i en kortvarig dusør-jagt i løbet af sommeren, hvor Microsoft lovede kontant betaling til udviklere, der kunne finde bugs i preview-versionen af Internet Explorer 11.

Google har i flere år udlovet kontante dusører til udviklere, der fandt bugs i Googles systemer. Det kan du læse mere om her.

Seks udviklere har opdaget 15 bugs

De kontante beløb har været årsagen til, at mange udviklere er kommet i gang med nøje at gennemgå systemerne i håbet om at finde bugs, der kunne udløse kontanterne.

Microsoft stillede oprindeligt op til 11.000 dollar - 60.500 kroner - på højkant per opdaget sårbarhed i Internet Explorer 11, som blev indrapporteret inden 26. juli.

Det har ført til, at Microsoft har modtaget rapporter fra seks udviklere, der tilsammen har opdaget 15 hidtil ukendte bugs i browseren.

Den største dusør på knap 55.000 kroner gik til sikkerheds-manden Peter Vreugdenhill for opdagelsen af en alvorlig og hidtil ukendt sårbarhed i Internet Explorer.

En anden udvikler fra sikkerhedsfirmaet Context Security, James Forshaw, har modtaget knap 52.000 kroner for opdagelsen af fire sårbarheder i Internet Explorer 11, ligesom han kunne dokumentere, at Internet Explorer flere steder var designet på en uhensigtsmæssig måde.

Vindere af stor hackerkonkurrence

Begge de pågældende udviklere har tidligere vundet hacker-konkurrencen Pwn2Own, som du kan læse mere om her.

James Forshaw vandt således 100.000 kroner ved årets udgave af Pwn2Own for at hacke Java, mens Peter Vreugdenhill vandt godt 50.000 kroner i 2010.

Microsoft betegner selv sit første forsøg med at udlove dusører til udviklerne som en succes.

Selskabet er også godt tilfreds med det relativt begrænsede antal fundne bugs, som Microsoft betegner som et "sundt antal."

Microsoft frigiver formelt Internet Explorer 11 til Windows 8 og Windows RT 17. oktober.

Den nye browser kommer til Windows 7 senere på året.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job