Microsoft betaler store beløb til kendte top-hackere

Microsoft udbetaler store summer til hackere.

Artikel top billede

For første gang nogensinde har Microsoft udbetalt dusører til udviklere, der har fundet bugs i Microsofts systemer.

I alt har Microsoft udbetalt 28.000 dollar - 154.000 kroner - til udviklerne.

Det er sket som led i en kortvarig dusør-jagt i løbet af sommeren, hvor Microsoft lovede kontant betaling til udviklere, der kunne finde bugs i preview-versionen af Internet Explorer 11.

Google har i flere år udlovet kontante dusører til udviklere, der fandt bugs i Googles systemer. Det kan du læse mere om her.

Seks udviklere har opdaget 15 bugs

De kontante beløb har været årsagen til, at mange udviklere er kommet i gang med nøje at gennemgå systemerne i håbet om at finde bugs, der kunne udløse kontanterne.

Microsoft stillede oprindeligt op til 11.000 dollar - 60.500 kroner - på højkant per opdaget sårbarhed i Internet Explorer 11, som blev indrapporteret inden 26. juli.

Det har ført til, at Microsoft har modtaget rapporter fra seks udviklere, der tilsammen har opdaget 15 hidtil ukendte bugs i browseren.

Den største dusør på knap 55.000 kroner gik til sikkerheds-manden Peter Vreugdenhill for opdagelsen af en alvorlig og hidtil ukendt sårbarhed i Internet Explorer.

En anden udvikler fra sikkerhedsfirmaet Context Security, James Forshaw, har modtaget knap 52.000 kroner for opdagelsen af fire sårbarheder i Internet Explorer 11, ligesom han kunne dokumentere, at Internet Explorer flere steder var designet på en uhensigtsmæssig måde.

Vindere af stor hackerkonkurrence

Begge de pågældende udviklere har tidligere vundet hacker-konkurrencen Pwn2Own, som du kan læse mere om her.

James Forshaw vandt således 100.000 kroner ved årets udgave af Pwn2Own for at hacke Java, mens Peter Vreugdenhill vandt godt 50.000 kroner i 2010.

Microsoft betegner selv sit første forsøg med at udlove dusører til udviklerne som en succes.

Selskabet er også godt tilfreds med det relativt begrænsede antal fundne bugs, som Microsoft betegner som et "sundt antal."

Microsoft frigiver formelt Internet Explorer 11 til Windows 8 og Windows RT 17. oktober.

Den nye browser kommer til Windows 7 senere på året.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest