Helt vildt: Så meget mobil-data bruger danskerne

Vi er helt vilde med at gå på nettet fra smartphones.

Artikel top billede

Danskerne er vilde med at tilgå internettet via 3G og 4G - og væksten fortsætter.

Datatrafikken fra mobiltelefoner er vokset med cirka 127 procent over det seneste år. 

Det er konklusionen i telestatistikken fra første halvår 2013 fra Erhvervsstyrelsen. 

Ifølge rapporten svarer den vækst til, at hvert mobilabonnement i gennemsnit up- og downloadede lidt over en halv GB over mobiltelefonen per måned i løbet af første halvår 2013 mod lidt over 250 MB i første halvår af 2012.

Så meget data bruger vi ialt

Erhvervsstyrelsen skriver, at det samlede antal mobile bredbåndsabonnementer steg med 12,7 procent fra midten af 2012 til midten af 2013. 

I konkrete tal er vi gået fra 5.085.000 mobile bredbåndsabonnementer til 5.732.000.

Det er mobilabonnementerne med data, der fylder mest ved at udgøre mere end 60 procent af det totale antal, mens de rene dataabonnementer fylder 18 procent, og tillægsdataabonnementer står for 21,3 procent.

I rapporten (PDF) står også, at der i første halvår 2013 blev genereret 29.400 TB data (up- og 
download) fra mobilabonnementer i Danmark.

Det er en stigning på 59 procent i forhold til samme periode året før.

"Skal man sammenligne på lidt længere sigt, kan man se, at de 10.800 TB data, der i alt blev genereret i første halvår 2011, er steget med 172,3 procent i forhold til første
halvår 2013," står der blandt andet i rapporten.

Læs også:

Sådan får du bedre mobildækning på dit kontor

Derfor bliver 5G et totalt anderledes mobilnetværk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job