Ukendte gerningsmænd på fri fod i hackersag

Ukendte medgerningsmænd er på fri fod i danmarkshistoriens største hacker-sag. Det kom frem under grundlovsforhør af mistænkt svensk tophacker.

Artikel top billede

Ukendte gerningsmænd er fortsat på fri fod i Danmarkshistoriens største hackersag.

Den mistanke bekræfter Dorit Borgaard, der er advokaturchef i Advokatur Personfarlig Kriminalitet, overfor Computerworld.

Hun oplyser, at dørene blev begæret lukket ved grundlovsforhøret af den mistænkte Gottfrid Svartholm i dag, blandt andet fordi han er sigtet og mistænkes for sammen med en dansker "og pt. ukendte medgerningsmænd" at have stået bag hackerangrebet.

De ukendte gerningsmænd er helt nye oplysninger i den store hackersag, hvor hackere altså trængte ind i CSC-systemer over en længere periode.

Følsomme oplysninger

Her havde gerningsmændene i fjor adgang til cpr-numre og ikke mindst politiets såkaldte Schengen-system, hvor der ligger oplysninger om eksempelvis efterlyste personer.

I lang tid opdagede ingen den ulovlige indtrængen. Først i forbindelse med en svensk efterforskning kom det frem, og dansk politi kom på sporet af sagen.

I Sverige er Gottfrid Svartholm dømt et års fængsel i en anden hackersag.

Ved dagens grundlovsforhør i dag i retten på Frederiksberg endte det med, at dørene blev lukket, som anklageren ønskede.

Ekstra Bladet, der var til stede i retten, kan desuden berette, at dommeren lagde vægt på "at de data, der blev stjålet fra CSC, stadig ikke er blevet fundet, og at et grundlovsforhør for åbne døre dermed kunne skade politiets videre efterforskning."

Både Rigspolitiet, Forsvarets Efterretningstjeneste og PET har været inde over efterforskningen.

Hele historien

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S