Ukendte gerningsmænd på fri fod i hackersag

Ukendte medgerningsmænd er på fri fod i danmarkshistoriens største hacker-sag. Det kom frem under grundlovsforhør af mistænkt svensk tophacker.

Artikel top billede

Ukendte gerningsmænd er fortsat på fri fod i Danmarkshistoriens største hackersag.

Den mistanke bekræfter Dorit Borgaard, der er advokaturchef i Advokatur Personfarlig Kriminalitet, overfor Computerworld.

Hun oplyser, at dørene blev begæret lukket ved grundlovsforhøret af den mistænkte Gottfrid Svartholm i dag, blandt andet fordi han er sigtet og mistænkes for sammen med en dansker "og pt. ukendte medgerningsmænd" at have stået bag hackerangrebet.

De ukendte gerningsmænd er helt nye oplysninger i den store hackersag, hvor hackere altså trængte ind i CSC-systemer over en længere periode.

Følsomme oplysninger

Her havde gerningsmændene i fjor adgang til cpr-numre og ikke mindst politiets såkaldte Schengen-system, hvor der ligger oplysninger om eksempelvis efterlyste personer.

I lang tid opdagede ingen den ulovlige indtrængen. Først i forbindelse med en svensk efterforskning kom det frem, og dansk politi kom på sporet af sagen.

I Sverige er Gottfrid Svartholm dømt et års fængsel i en anden hackersag.

Ved dagens grundlovsforhør i dag i retten på Frederiksberg endte det med, at dørene blev lukket, som anklageren ønskede.

Ekstra Bladet, der var til stede i retten, kan desuden berette, at dommeren lagde vægt på "at de data, der blev stjålet fra CSC, stadig ikke er blevet fundet, og at et grundlovsforhør for åbne døre dermed kunne skade politiets videre efterforskning."

Både Rigspolitiet, Forsvarets Efterretningstjeneste og PET har været inde over efterforskningen.

Hele historien

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S