Vi kårer Årets it-fuser 2013 - hvem vil du nominere?

Nu kan du være med til at kåre Årets it-fuser 2013. Læs her, hvordan du peger på den eller de kandidater, som du mener fortjener vanæren som årets største it-fuser.

Artikel top billede

Ak og ve.

Selv om it-udbredelsen i Danmark i høj grad er med til at modernisere vores samfund, er der visse tilfælde, hvor it-udrulningen virker oldnordisk, sløvende og direkte skræmmende fremfor smart og effektiv. 

Derfor kårer Computerworld igen i år Årets it-fuser, der kan stå som en skamstøtte til skræk og advarsel for alle it-folk, der kaster sig ud i farverige projekter.

Du, kære læser, er overdommer i denne konkurrence, for det er i sidste ende din stemme, der afgør, hvem vanæren i år skal tilfalde.

Derfor opfordrer vi dig til i en mail, eller i det nedenstående debatfelt, at nominere din kandidat - gerne med en god begrundelse. 

Usikre tegn i 2013

Allerede i foråret skyllede en af de første og største it-skandaler i land, da det blev konstateret, at et hackerangreb var foretaget mod Rigspolitiets dataregistre hos it-leverandøren CSC. 

Op mod fire millioner CPR-numre anslås at være blevet downloadet og kopieret i forbindelse med hackerangrebene, som den svenske Piratebay-stifter Gottfrid Svartholm Warg menes at stå bag. 

Også sikkerheden hos en tidligere vinder af Computerworld-prisen, Årets it-fuser 2010, NemID, var igen i 2013 i vælten.

Denne gang blev der stillet spørgsmål til sikkerheden i den centrale login-løsning, efter at NemID i foråret blev nedlagt i flere timer med et web-værktøj til 10 dollar til DDoS-angreb. 

Sidenhen var løsningen i efteråret nede i tre dage, efter at Java blev opdateret. Computerworld-læsere har i sommers haft det tre et halvt år gamle NemID til eksamen, og her var konklusionen, at den digitale login-løsning er bestået. 

Hacket og forsinket 
Et andet stort hackerangreb blev i efteråret afsløret hos software-selskabet Adobe, der tilsyneladende har fået stjålet op mod 360.000 danske Adobe-konti som følge af sløset sikkerhed. 

I efteråret 2013 havde mange selskaber også meget travlt med at få digital post til at modtage skriftlige henvendelser fra offentlige myndigheder.

Men det viste sig under slutspurten med at nå i land med digital post, at selvsamme myndigheder langtfra var klar til Digital post - på trods af et krav om, at de skulle være klar allerede i 2010. 

Årets digitale post til virksomheder blev lagt ud på Virk.dk, som i 2013 har haft endog meget svært ved at leve op til sit navn flere tilfælde. Fire gange på et halvt år har det offentlige website været tvunget i knæ. 

It-folk med hvide tennissokker
Det blev også forklaret som et større nedbrud, da socialdemokraternes tidligere it-ordfører Trine Bramsen i sommers i et blogindlæg på Version2 skulle gøre sig morsom angående it-folks påklædning og muligheder som parringspartnere.  

Det endte med, at Trine Bramsen fik hele it-branchen på nakken efter sit Sokkegate-indlæg.

Et mere konkret nedbrud kunne ikke bare konstateres én, men hele tre gange på et år i Region Midtjyllands EPJ-system, hvilket til sidst kostede it-direktøren jobbet.

Og selv om det ikke ligefrem kan kaldes en dansk it-fuser, blev det i 2013 afsløret af whistlebloweren Edward Snowden, hvor meget overvågning USA i al hemmelighed har rettet mod europæiske lande som Danmark.

Ovenstående var blot nogle få eksempler på forskellige former for it-fusere i 2013, og du skal være meget velkommen til at foreslå flere kandidater via maildressen redaktionen@cw.dk eller i debatfeltet.  

For valget er dog helt og holdent dit - så hvem nominerer du til Årets it-fuser 2013?

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S