Microsoft: Slut med hemmelig overvågning - du skal have alt at vide

Fremover får du besked fra Microsoft, hvis myndighederne vil se dine data. Samtidig indfører selskabet superkryptering af alle data.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft vil fremover oplyse sine kunder om det, hver gang der bliver indleveret lovlige ønsker om udlevering af deres data.

Sådan lyder det fra selskabet, efter at den store NSA-overvågningsskandale i meget høj grad har fået Microsoft i søgelyset som et af de firmaer, der muligvis har udleveret kunde-relaterede data til blandt andet de amerikanske myndigheder.

Det er skadeligt for business, hvis kunderne mistænker en leverandør for at udlevere data i al hemmelighed.

Derfor bedyrer Microsoft nu, at selskabet omgående vil bekæmpe ethvert krav om, at udlevering af data holdes hemmelig for kunderne - om nødvendigt i retten.

Samtidig går selskabet i gang med at udrulle kryptering af de kunde-data, der flyder mellem Microsofts datacentre.

Udrulningen ventes færdig mod slutningen af 2014.

Snowden-sagen

Beslutningen om at fremlægge alle ansøgninger om indsigt i kunde-data kommer, efter at den tidligere NSA-mand Edward Snowden har afsløret, at amerikanske NSA har været involveret i hemmelige overvågninger af mail, telefon-opkald og mobile lokations-data.

Ligeledes er det kommet frem, at NSA har suget data ud af de fysiske koblingspunkter, der forbinder Google og Yahoos datacentre verden over.

Det kan du læse mere om her: Sådan har NSA overvåget din Google- og Yahoo-konto

Både Yahoo og Google har siden meddelt, at de vil forstærke krypteringerne af de data, der sendes mellem selskabernes datacentre.

Microsofts juridiske chef, Brad Smith, skriver i en blog, at Microsoft deler kundernes bekymringer om myndigheds-overvågning.

"Det er grunden til, at vi nu tager skridt til at sikre, at myndighederne anvender lovlige procedurer fremfor teknologisk muskelkraft til at få adgang til kundedata," skriver han.

De ubehagelige gag-ordrer

Gag-ordrer

I USA arbejder myndigheder med det, som Microsoft kalder for 'gag-orders' - altså ordrer til at lukke munden.

Men Brad Smith skriver, at Microsoft ikke længere vil acceptere 'gag-ordrer.'

"Vi vil udfordre gag-ordrer, der sigter efter at forbyde os dette [at give virksomheder og offentlige kunder besked om alle henvendelser om deres data, red.] i retten," skriver han.

"Det har vi tidligere gjort, og det vil fortsætte med for at sikre vores mulighed for at gøre kunder opmærksom på, at en myndighed vil skaffe sig deres data," skriver Brad Smith.

Ifølge ham kan myndigheder i stedet henvende sig direkte til de pågældende organisationer, hvis de ønsker data om organisationens ansatte - nøjagtigt ligesom de gjorde, før cloud'en og de store datacentre så dagens lys.

Bedste kryptering

Microsoft vil inden for det næste års tid indføre noget af det bedste kryptering på markedet, oplyser selskabet.

Det kommer til at inkludere Perfect Forward Secrecy og 2048-bit nøgler.

Ifølge Microsoft er indhold i Office 365 og Office.com allerede krypteret, når de flyttes mellem slutbrugeren og Microsoft.

De fleste Office 365-workloads samt Windows Azure-indhold bliver for tiden krypteret, når det flyttes mellem Microsofts datacentre.

"Vi sætter yderligere fart i planerne om øget kryptering i andre områder," lyder det fra Brad Smith.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse