It-boss vil have gigantfusion: Disse tre firmaer skal med

Bestyrelsesformanden for dansk it-firma med milliardomsætning vil fusionere med to andre giganter. Lad os "drikke kaffe og danse", lyder invitationen.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand John Lundsgaard fra it-giganten SDC vil fusionere SDC med BEC og Bankdata.

Jo før, jo bedre, lyder det, ifølge Finanswatch.

Formanden vil "både drikke kaffe og danse", som han formulerer det.

Baggrunden for tanken er, at landets pengeinstitutter kan mærke, at den øgede regulering koster, fordi kravene til it-systemerne stiger tilsvarende.

"Vi bruger alle i dag flere ressourcer rent it-mæssigt på sektor/lovkrav. Det kan vi gøre smartere, nemlig ved at bruge pengene på at udvikle og drive ét system frem for tre. Så vi burde sætte os ned i den her sektor og få lagt de tre centraler sammen," udtaler SDC-formanden.

Hvis det bliver en realitet, så vil der vitterligt være tale om en gigant fusion.

Ifølge de seneste aflagte regnskabstal for de tre firmaer havde de tre firmaer tilsammen en omsætning på 3,4 milliarder kroner.

De har tilsammen over 1.500 ansatte.

Til daglig er John Lundsgaard i øvrigt også direktør for Spar Nord.

Nyt beslutsomt forsøg

I 2011 måtte SDC og BEC opgive en fusion. Regningen for fusionen viste sig at blive alt for stor.

Men John Lundsgaard forklarer, at det handler om at sætte sig ned igen og at vælge en mere "beslutsom vej".

Den mislykkede fusion var udtryk for, at man ville finde det muliges kunst og tage det bedste fra de forskellige verdener, men udgangspunktet skal ifølge John Lundsgaard være, at man skal ville fusionen, og nogen skal sidde for bordenden.

"Som formand for SDC vil jeg både drikke kaffe og danse. Er det ikke sådan, man siger, at man vil i den her sektor, hvis man er åben overfor både fusioner og opkøb. Så jeg er klar på både kaffe og drinks - eller dansegulvet om du vil," udtaler han til Finanswatch.

John Lundsgaard afviser i øvrigt, at fusionstanken hænger sammen med, at Den Jyske Sparekasse netop har valgt at droppe SDC til fordel for BEC.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job