Artikel top billede

SF-farvel: It-tunge ministerier får nye chefer

Opdateret: Efter at SF har meldt sig ud af regeringen, skal der findes flere ministre, som har fingeren på it-pulsen. Læs her, hvilke ministerier der skriger efter de mest it-kompetente politikere.

Med SF's dramatiske udmeldelse af regeringen skal landets statsminister, Helle Thorning-Schmidt (S), til at finde seks nye ministre i de to tilbageværende regeringspartier, Socialdemokraterne og Det Radikale Venstre.

Blandt andet skal statsministeren finde kandidater til to af landets mest it-tunge ministerier, Sundhedsministeriet og Skatteministeriet, hvor henholdsvis sundhedsminister Astrid Krag og skatteminister Jonas Dahl vil være fortid efter en kommende ministerrokade.

Også miljøminister Ida Auken med et ordentligt læs offentlige data under vingerne skal erstattes.

Det samme gælder for udenrigsminister Holger K. Nielsen, transportminister Pia Olsen Dyhr samt partiets formand, social-, børne- og integrationsminister Annette Vilhelmsen. Hendes ansvarsområde kan se frem til en stor it-mæssig løftestang i de kommende år.

Opdatering: Med sundhedsminister Astrid Krags indmeldelse i Socialdemokraterne, skal der muligvis 'kun' findes fem nye ministre. 

Står midt i kæmpe it-rejse

Især skatteminister Jonas Dahl og sundhedsminister Astrid Krag kommer til at overdrage nøglerne til to it-tunge ministerier, hvor der venter de kommende ministre store it-opgaver.

Skat står eksempelvis midt i en stor omstrukturering, hvor it-systemer i det seneste lille årti har erstattet tusindvis af medarbejdere, ligesom landets vel nok største selvbetjeningssucces i form af den årlige selvangivelse hører til under Skatteministeriets opgaver.

Senest har skattefar i efteråret lanceret to monster it-projekter, der skal være med til at inddrive gæld hos skatteskyldnere og give danske virksomheder et samlet overblik over deres selskabsskat og momsafregning.

Trods flere fyringsrunder, senest med et farvel til 317 folk, søger Skat nye it-medarbejdere, hvilket du kan læse mere om her

Det har på nuværende tidspunkt ikke været muligt at få oplyst fra Statsministeriet, hvornår den kommende ministerrokade finder sted oven på SF's farvel til regeringen.

Statsminister Helle Thorning-Schmidt har i dag på et pressemøde ved middagstid sagt, at hun vil sætte sig sammen med De Radikales leder, økonomi- og indenrigsminister Margrete Vestager, og fortælle om de nye ministre 'inden for kort tid'.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cybersecurity Excellence Day 2023

Sikkerhed er et vidt begreb, og antallet af produkter og services nærmest eksploderer i takt med, at trusselsbilledet bliver stadig mere mudret og faretruende. På årets Cybersecurity Excellence Day kommer vi hele vejen rundt, så du får et solidt grundlag for at skelne mellem de aktuelt mest værdifulde teknologier fra buzzwords og ny vin på gamle flasker.

07. juni 2023 | Læs mere


Årets CIO 2023

Vi skal finde Årets CIO 2023 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO og løfte arven efter Årets CIO 2022 Ann Fogelgren fra GN og de 16 andre, der løb med prisen før hende.

08. juni 2023 | Læs mere


B2B automatisering

Globale software- og udviklerhuse såsom Microsoft, IBM, Salesforce og SAP mangedobler i disse år deres investeringer i udvikling af teknologi, der integrerer automatisering i ERP-platforme og andre forretningskritiske services. Du får konkret viden om, hvordan stadig flere koncerner samt mindre og mellemstore virksomheder allerede i dag konverterer processer, så langt de fleste sager håndteres automatisk, mens kun et mindretal behandles manuelt.

14. juni 2023 | Læs mere