Google forbedrer sine kontorprogrammer med browser-trick

Microsoft Office er stadig kongen, men Google gør nu sine gratis online kontorprogrammer endnu mere avancerede i kampen mod softwaregiganten fra Redmond. Se her hvad der er ændret.

Artikel top billede

Google har længe tilbudt gratis kontorprogrammer, der kører i browseren.

Men de har ikke været i nærheden af Microsoft Office, når det gælder avancerede funktioner.

Nu har Google dog valgt at give sine kontorprogrammer, der er placeret under Google Drev (Drive), en større opdatering.

Det betyder, at der tilføjes nye funktioner og muligheder til Dokumenter (Docs), Regneark (Sheets) og Præsentationer (Slides).

For ligesom med browseren Chrome er det nu muligt for programmører at skabe add-ons til kontorprogrammerne, som gør dem mere avancerede.

Et af dem er Merge by Mailchimp, der er designet til at skabe skræddersyede mail via Dokumenter.

Plugin'et gør det nemlig muligt at flette oplysninger fra kontorprogrammet Regneark ind i et dokument, som kunne være en invitation.

Det betyder, at man kan sørge for, at alle invitationer begynder med individuelle hilsener som "Kære Poul", "Kære Oda" og så videre.

Men man slipper altså for at sidde og skrive hver indbydelse individuelt.

Der findes allerede en stak add-ons, som man vælge imellem i forsøget på at tilpasse kontorprogrammerne til ens personlige brug.

Panda Docs gør det eksempelvis muligt at tilføje en digital signatur til ens dokumenter, og Supermetrics kan bruges til at trække data fra Google Analytics, Facebook, YouTube, Twitter og AdWords, hvis der skal skabes rapporter og analyser af en virksomheds brug af online marketing og sociale medier.

Som en lille kuriositet er gem-knappen i øvrigt blevet slagtet, da Googles kontorprogrammer online konstant gemmer automatisk.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S