Google forbedrer sine kontorprogrammer med browser-trick

Microsoft Office er stadig kongen, men Google gør nu sine gratis online kontorprogrammer endnu mere avancerede i kampen mod softwaregiganten fra Redmond. Se her hvad der er ændret.

Artikel top billede

Google har længe tilbudt gratis kontorprogrammer, der kører i browseren.

Men de har ikke været i nærheden af Microsoft Office, når det gælder avancerede funktioner.

Nu har Google dog valgt at give sine kontorprogrammer, der er placeret under Google Drev (Drive), en større opdatering.

Det betyder, at der tilføjes nye funktioner og muligheder til Dokumenter (Docs), Regneark (Sheets) og Præsentationer (Slides).

For ligesom med browseren Chrome er det nu muligt for programmører at skabe add-ons til kontorprogrammerne, som gør dem mere avancerede.

Et af dem er Merge by Mailchimp, der er designet til at skabe skræddersyede mail via Dokumenter.

Plugin'et gør det nemlig muligt at flette oplysninger fra kontorprogrammet Regneark ind i et dokument, som kunne være en invitation.

Det betyder, at man kan sørge for, at alle invitationer begynder med individuelle hilsener som "Kære Poul", "Kære Oda" og så videre.

Men man slipper altså for at sidde og skrive hver indbydelse individuelt.

Der findes allerede en stak add-ons, som man vælge imellem i forsøget på at tilpasse kontorprogrammerne til ens personlige brug.

Panda Docs gør det eksempelvis muligt at tilføje en digital signatur til ens dokumenter, og Supermetrics kan bruges til at trække data fra Google Analytics, Facebook, YouTube, Twitter og AdWords, hvis der skal skabes rapporter og analyser af en virksomheds brug af online marketing og sociale medier.

Som en lille kuriositet er gem-knappen i øvrigt blevet slagtet, da Googles kontorprogrammer online konstant gemmer automatisk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension