Smart løsning fikser Twitters hacker-problem

Twitter har med hiv og sving fået kværnet antallet af spoof-mails ned fra 110 millioner om dagen til blot et par tusind. Se her hvordan.

Artikel top billede

På et par måneder har Twitter fået nedbragt antallet af falske Twitter-mail fra gigantiske 110.000 millioner om dagen til blot et par tusind, meddeler selskabet.

De mange millioner falske Twitter-mail har 'spoofet' Twitter-domænet i et forsøg på blandt andet at lokke Twitter-brugerne til at klikke på malware-inficerede links.

Men nu er antallet af spoof-mail i systemet altså faldet til et par tusinde om dagen.

Ifølge Twitter skyldes det massive fald, at selskabet har indført besked-godkendelses-protokollen DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance).

Enkle metoder

DMARC blev grundlagt for et par år siden som et samarbejde mellem blandt andre Google, Microsoft, Facebook og eBays PayPal.

Det skete i et forsøg på at modstå det dengang voldsomt stigende antal spoof-mails, der forsøgte at kopiere domæne-navnene på kendte virksomheder.

DMARC tjekker automatisk, at en e-mail stammer fra det sted, som den forventes at stamme fra, ligesom teknologien kan anvendes til at overvåge systemerne for falske mails, som den dernæst kan enten isolere eller blokere helt for.

Twitter blev i første omgang ret overrasket, da det gik op for selskabet, at Twitter-domænet blev spoofet med 110 millioner mail om dagen.

Siden har det ifølge Twitters besked-ansvarlige, Josh Aberant, taget selskabet flere måneder at implementere DMARC.

Ifølge Twitter er DMARC-protokollen i sagens natur udbredt, da en række af de absolut førende mail-operatører som Google, Yahoo og Microsoft står bag protokollen.

Også flere store kinesiske webmail-udbydere har taget DMARC til sig.

Til gengæld halter det mere i Europa, lyder det fra Twitter.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse