Smart løsning fikser Twitters hacker-problem

Twitter har med hiv og sving fået kværnet antallet af spoof-mails ned fra 110 millioner om dagen til blot et par tusind. Se her hvordan.

Artikel top billede

På et par måneder har Twitter fået nedbragt antallet af falske Twitter-mail fra gigantiske 110.000 millioner om dagen til blot et par tusind, meddeler selskabet.

De mange millioner falske Twitter-mail har 'spoofet' Twitter-domænet i et forsøg på blandt andet at lokke Twitter-brugerne til at klikke på malware-inficerede links.

Men nu er antallet af spoof-mail i systemet altså faldet til et par tusinde om dagen.

Ifølge Twitter skyldes det massive fald, at selskabet har indført besked-godkendelses-protokollen DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance).

Enkle metoder

DMARC blev grundlagt for et par år siden som et samarbejde mellem blandt andre Google, Microsoft, Facebook og eBays PayPal.

Det skete i et forsøg på at modstå det dengang voldsomt stigende antal spoof-mails, der forsøgte at kopiere domæne-navnene på kendte virksomheder.

DMARC tjekker automatisk, at en e-mail stammer fra det sted, som den forventes at stamme fra, ligesom teknologien kan anvendes til at overvåge systemerne for falske mails, som den dernæst kan enten isolere eller blokere helt for.

Twitter blev i første omgang ret overrasket, da det gik op for selskabet, at Twitter-domænet blev spoofet med 110 millioner mail om dagen.

Siden har det ifølge Twitters besked-ansvarlige, Josh Aberant, taget selskabet flere måneder at implementere DMARC.

Ifølge Twitter er DMARC-protokollen i sagens natur udbredt, da en række af de absolut førende mail-operatører som Google, Yahoo og Microsoft står bag protokollen.

Også flere store kinesiske webmail-udbydere har taget DMARC til sig.

Til gengæld halter det mere i Europa, lyder det fra Twitter.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job