Påskeudfordring til dig: Kan du slå verdensrekorden i arkadespil?

Der er sat ny verdensrekord i at spille arkadespil. Se hvor langt den nykårede mester kom for 25 cent.

Artikel top billede

Den 9. april om morgenen puttede amerikaneren John Salter 25 cent i møntindkastet på en Armor Attack-arkademaskine.

Først 85 timer og 16 minutter måtte han kaste håndklædet i ringen og se teksten "game over" på skærmen.

Det er en ny verdensrekord i det længste spil på en arkademaskine.

I forbindelse med det lange spil satte John Salter i øvrigt også den højeste score, der er registreret på Armor Attack-maskinen.

Han sluttede med 2.211.990 point, hvilket er en forbedring af rekorden fra 1982 på 2.009.000 point.

Det skriver kotaku.com

Power nap foran kassen

For at holde den værste træthed fra døren tog John Salter power naps, mens maskinen brugte løs af hans opsparede pulje af ekstra-liv.

Armor Attack er et skydespil med et oppefra-ned-perspektiv, hvor spilleren skal styre en jeep, mens der fyres løs på helikoptere og kampvogne.

Spillet er udviklet af Cinematronics, og kom i arkadeform i 1980. Det blev også til en spilkonsolversion til Vectrex i 1982.

I videoen nedenfor kan du se en anmeldelse af spillet.

Kult-fænomen

De fleste forbinder nok arkadespillene med den fedtede tåge af friture-os på den lokale grillbar, men det er faktisk blevet lidt af et kult-fænomen, at spille på de store maskiner.

I 2010 blev der eksempelvis sat point-rekord på arkadeklassikeren Asteroids efter 58 timers spil og sidste år blev Missile Command-rekorden slået efter et 56-timers maraton.

Det var også i 2013, at den tidligere rekord fandt sted.

George Leutz tilbragte 84 timer og 50 minutter i streg foran Q*Bert-kassen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen