Microsoft bøjer sig: Startknappen på vej tilbage i Windows

Startknappen er på vej tilbage til Windows, hvor livet med mus og tastatur også bliver en del nemmere på pc'en. Læs her om gamle funktioner, der snart kommer som nyheder til Windows 8.1.

Artikel top billede

Billede: Blog.msdn.com (Foto: Msdn.com)

Efter et langvarigt pres fra sine brugere og kunder genintroducerer Microsoft nu startknappen i den kommende opdatering af Windows 8.1.

Det skriver The Verge, der omtaler den kommende startknap med lancering 'senere på året' som en kombination af den traditionelle Windows-startknap med mulighed for et ekstra fold-ud-kig på mini-tiles, der blev introduceret med Windows 8-designet Metro.

Desuden er der også gode nyheder til det traditionelle desktop-folk med mus og tastatur.

Tilbage til rødderne 
Det skyldes, at de moderne Windows 8-applikationer fremover kan afvikles i deres eget vindue, hvilket synes at være et lille opgør med Metro-designet, der blev skabt til at kunne køre på alle - også håndstyrede - platforme.

Styringen med mus bliver dermed nemmere og mere fleksibel, da der nu i toppen af programvinduet kommer adgang til luk-funktion og mulighed for højreklik for funktionsoversigt fra Metro-skærmen, som det kendes fra Windows-skrivebordet.

Microsofts Danmarks divisionschef for Windows, Martin Thorning Hansen, skriver i et blog-indlæg fra selskabets store San Francisco-konference Build, at flere funktioner i Windows 8.1 allerede er klar fra næste uge uden dog at nævne startknappen.

Opdateringen bliver til gengæld forsynet med en sluk-genstart-knap i øverste højre hjørne, så man ikke skal navigere på må og få med musen i hjørnerne på det nye Windows. Også et ikon til søgninger bliver introduceret som et fast element på skærmen.

Derudover forlyder det, at det bliver muligt at fastgøre favorithjemmesider og apps fra Windows Store på proceslinjen nederst på skrivebordet.

Mere mobil-styring

Microsoft barsler også med nye funktioner på mobile device management-siden.

Det gælder eksempelvis kontrol med visning af hjemmesiden i forhold til surf-politikken i ens virksomhed.

Opdateringen kommer automatisk tirsdag den 8. april, hvor Windows XP til gengæld får sit endelige dødsstød.

Læs også:

Beta-tester: Windows 8.1 får en ny Start-knap til april

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job