Microsoft bøjer sig: Startknappen på vej tilbage i Windows

Startknappen er på vej tilbage til Windows, hvor livet med mus og tastatur også bliver en del nemmere på pc'en. Læs her om gamle funktioner, der snart kommer som nyheder til Windows 8.1.

Artikel top billede

Billede: Blog.msdn.com (Foto: Msdn.com)

Efter et langvarigt pres fra sine brugere og kunder genintroducerer Microsoft nu startknappen i den kommende opdatering af Windows 8.1.

Det skriver The Verge, der omtaler den kommende startknap med lancering 'senere på året' som en kombination af den traditionelle Windows-startknap med mulighed for et ekstra fold-ud-kig på mini-tiles, der blev introduceret med Windows 8-designet Metro.

Desuden er der også gode nyheder til det traditionelle desktop-folk med mus og tastatur.

Tilbage til rødderne 
Det skyldes, at de moderne Windows 8-applikationer fremover kan afvikles i deres eget vindue, hvilket synes at være et lille opgør med Metro-designet, der blev skabt til at kunne køre på alle - også håndstyrede - platforme.

Styringen med mus bliver dermed nemmere og mere fleksibel, da der nu i toppen af programvinduet kommer adgang til luk-funktion og mulighed for højreklik for funktionsoversigt fra Metro-skærmen, som det kendes fra Windows-skrivebordet.

Microsofts Danmarks divisionschef for Windows, Martin Thorning Hansen, skriver i et blog-indlæg fra selskabets store San Francisco-konference Build, at flere funktioner i Windows 8.1 allerede er klar fra næste uge uden dog at nævne startknappen.

Opdateringen bliver til gengæld forsynet med en sluk-genstart-knap i øverste højre hjørne, så man ikke skal navigere på må og få med musen i hjørnerne på det nye Windows. Også et ikon til søgninger bliver introduceret som et fast element på skærmen.

Derudover forlyder det, at det bliver muligt at fastgøre favorithjemmesider og apps fra Windows Store på proceslinjen nederst på skrivebordet.

Mere mobil-styring

Microsoft barsler også med nye funktioner på mobile device management-siden.

Det gælder eksempelvis kontrol med visning af hjemmesiden i forhold til surf-politikken i ens virksomhed.

Opdateringen kommer automatisk tirsdag den 8. april, hvor Windows XP til gengæld får sit endelige dødsstød.

Læs også:

Beta-tester: Windows 8.1 får en ny Start-knap til april

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S