Nets: Her er resultatet af sikkerhedsanalysen om NemID og Heartbleed

Nets har undersøgt om NemID-løsningen er sårbar overfor Heartbleed-sikkerhedshullet i OpenSSL. Her er resultatet.

Artikel top billede

I sidste uge blev der råbt vagt i gevær fra folkene bag Danmarks fælles login-løsning, NemID.

Læs også: Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook

Det gjorde man på grund af de sikkerhedsproblemer, som Heartbleed-hullet bragte med sig.

Den historie kan du læse her:
Nets undersøger nu om NemID er ramt af kæmpe sikkerhedshul

Derfor fortalte Søren Winge, som er pressechef i Nets, der står bag NemID-løsningen, at man ville undersøge sagen sammen med bankerne og Digitaliseringsstyrelsen.

Den analyse blev færdig i fredags, og der er ikke problemer med NemID, lyder det nu fra Nets.

"Nets har nu foretaget en sikkerhedsmæssig vurdering af sine systemer både internt og hos underleverandører," fortæller Søren Winge til Computerworld.

"Den klare vurdering er, at Nets og Nets tjenester, herunder også NemID, ikke er eksponeret, og vi har heller ikke været det, overfor den kendte OpenSSL-sårbarhed kendt under navnet Heartbleed, der kom til offentlighedens kendskab sidste tirsdag," forklarer han.

Det ændre dog ikke på, at du stadig bør skifte password på en række tjenester. Det gælder blandt andet på sider/tjenester som:

Google/Gmail, Tumblr, Twitter, Yahoo/Yahoo mail, Amazon, Dropbox og LastPass.

Du kan se en komplet liste over berørte websider her.

Læs også:
Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook

Medie: Sikkerhedstjeneste har udnyttet "Heartbleed" i årevis

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job