Nets: Her er resultatet af sikkerhedsanalysen om NemID og Heartbleed

Nets har undersøgt om NemID-løsningen er sårbar overfor Heartbleed-sikkerhedshullet i OpenSSL. Her er resultatet.

Artikel top billede

I sidste uge blev der råbt vagt i gevær fra folkene bag Danmarks fælles login-løsning, NemID.

Læs også: Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook

Det gjorde man på grund af de sikkerhedsproblemer, som Heartbleed-hullet bragte med sig.

Den historie kan du læse her:
Nets undersøger nu om NemID er ramt af kæmpe sikkerhedshul

Derfor fortalte Søren Winge, som er pressechef i Nets, der står bag NemID-løsningen, at man ville undersøge sagen sammen med bankerne og Digitaliseringsstyrelsen.

Den analyse blev færdig i fredags, og der er ikke problemer med NemID, lyder det nu fra Nets.

"Nets har nu foretaget en sikkerhedsmæssig vurdering af sine systemer både internt og hos underleverandører," fortæller Søren Winge til Computerworld.

"Den klare vurdering er, at Nets og Nets tjenester, herunder også NemID, ikke er eksponeret, og vi har heller ikke været det, overfor den kendte OpenSSL-sårbarhed kendt under navnet Heartbleed, der kom til offentlighedens kendskab sidste tirsdag," forklarer han.

Det ændre dog ikke på, at du stadig bør skifte password på en række tjenester. Det gælder blandt andet på sider/tjenester som:

Google/Gmail, Tumblr, Twitter, Yahoo/Yahoo mail, Amazon, Dropbox og LastPass.

Du kan se en komplet liste over berørte websider her.

Læs også:
Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook

Medie: Sikkerhedstjeneste har udnyttet "Heartbleed" i årevis

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job