Ups! Dansk bank glemmer sikkerheden for kunderne

En dansk bank har glemt at opdatere sit SSL-certifikat og efterlader kunderne med en advarsel om, at det ikke anbefales, at de tager et kig på de elektroniske bankbøger.

Artikel top billede

"Tag ansvar - vælg et pengeinstitut med holdning."

Det kan man læse på forsiden af banken Merkur Andelskasses webside.

Dog under forudsætning af, at banken får udskiftet sine SSL-certifikater, for det ansvar har Merkur nemlig ikke levet op til.

Hvis du i går eller her til morgen har indtastet bankens domænenavn i adressefeltet på sin browser, har du fået denne besked:

"Dette websteds sikkerhedscertifikat er udløbet eller er endnu ikke gyldigt."

"Det er meget beklageligt," siger Karl Johnsen, der er pressekontakt i banken.

Menneskelig fejl

Han forklarer uheldet således:

"Der er tale om en menneskelig fejl. Det er sket i forbindelse med en personale-omstrukturering, hvor lige præcis denne opgave ikke er blevet overleveret," fortæller han.

"Da vi opdagede problemet i går, fik vi lagt certifikatet på i løbet af en halv time, men BEC, der administrerer Merkurs løsning, havde først mulighed for at aktivere det fra morgenstunden."

"Det er en rigtig dum fejl, men den har ikke kompromitteret vores sikkerhed," siger Karl Johnsen.

Bankens app har ikke været berørt af certifikatfejlen.

Problemet er blevet løst i dag klokken ni.

Læs også:
Heartbleed-fejlen får nu irriterende konsekvens for internettet

Microsoft: Windows Update ikke ramt af SSL-tyveri

Slem brist i SSL-protokol åbner for avanceret angreb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)