Ups! Dansk bank glemmer sikkerheden for kunderne

En dansk bank har glemt at opdatere sit SSL-certifikat og efterlader kunderne med en advarsel om, at det ikke anbefales, at de tager et kig på de elektroniske bankbøger.

Artikel top billede

"Tag ansvar - vælg et pengeinstitut med holdning."

Det kan man læse på forsiden af banken Merkur Andelskasses webside.

Dog under forudsætning af, at banken får udskiftet sine SSL-certifikater, for det ansvar har Merkur nemlig ikke levet op til.

Hvis du i går eller her til morgen har indtastet bankens domænenavn i adressefeltet på sin browser, har du fået denne besked:

"Dette websteds sikkerhedscertifikat er udløbet eller er endnu ikke gyldigt."

"Det er meget beklageligt," siger Karl Johnsen, der er pressekontakt i banken.

Menneskelig fejl

Han forklarer uheldet således:

"Der er tale om en menneskelig fejl. Det er sket i forbindelse med en personale-omstrukturering, hvor lige præcis denne opgave ikke er blevet overleveret," fortæller han.

"Da vi opdagede problemet i går, fik vi lagt certifikatet på i løbet af en halv time, men BEC, der administrerer Merkurs løsning, havde først mulighed for at aktivere det fra morgenstunden."

"Det er en rigtig dum fejl, men den har ikke kompromitteret vores sikkerhed," siger Karl Johnsen.

Bankens app har ikke været berørt af certifikatfejlen.

Problemet er blevet løst i dag klokken ni.

Læs også:
Heartbleed-fejlen får nu irriterende konsekvens for internettet

Microsoft: Windows Update ikke ramt af SSL-tyveri

Slem brist i SSL-protokol åbner for avanceret angreb

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job