Ups! Dansk bank glemmer sikkerheden for kunderne

En dansk bank har glemt at opdatere sit SSL-certifikat og efterlader kunderne med en advarsel om, at det ikke anbefales, at de tager et kig på de elektroniske bankbøger.

Artikel top billede

"Tag ansvar - vælg et pengeinstitut med holdning."

Det kan man læse på forsiden af banken Merkur Andelskasses webside.

Dog under forudsætning af, at banken får udskiftet sine SSL-certifikater, for det ansvar har Merkur nemlig ikke levet op til.

Hvis du i går eller her til morgen har indtastet bankens domænenavn i adressefeltet på sin browser, har du fået denne besked:

"Dette websteds sikkerhedscertifikat er udløbet eller er endnu ikke gyldigt."

"Det er meget beklageligt," siger Karl Johnsen, der er pressekontakt i banken.

Menneskelig fejl

Han forklarer uheldet således:

"Der er tale om en menneskelig fejl. Det er sket i forbindelse med en personale-omstrukturering, hvor lige præcis denne opgave ikke er blevet overleveret," fortæller han.

"Da vi opdagede problemet i går, fik vi lagt certifikatet på i løbet af en halv time, men BEC, der administrerer Merkurs løsning, havde først mulighed for at aktivere det fra morgenstunden."

"Det er en rigtig dum fejl, men den har ikke kompromitteret vores sikkerhed," siger Karl Johnsen.

Bankens app har ikke været berørt af certifikatfejlen.

Problemet er blevet løst i dag klokken ni.

Læs også:
Heartbleed-fejlen får nu irriterende konsekvens for internettet

Microsoft: Windows Update ikke ramt af SSL-tyveri

Slem brist i SSL-protokol åbner for avanceret angreb

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen