Microsoft genopliver 10 år gammelt it-flop

Markedet for bærbar it er i rivende udvikling, og nu vil Microsoft også have en del af kagen med en snarlig lancering af et smartwatch.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-feinschmeckere har længe vidst det.

Microsoft er på vej med et smartwatch, som selskabet uden den store succes også lancerede tilbage i 2004, hvor kodefabrikkens legendariske leder Bill Gates dengang lagde håndled til lanceringen.

Nu er Microsoft så angiveligt igen på vej ind på det marked, som konkurrenter som Google og Samsung for nyligt har banet vejen for i en mere moderne version.

Det skriver Forbes.

Mål din hjerterytme

Microsoft kommende smartwatch version 2.0 skal angiveligt være udstyret med sensorer, der blandt andet kan måle brugerens hjerterytme og advare om faresignaler.

Samtidig vil det være muligt at synkronisere data med Windows Phones samt også de konkurrerende mobile styresystemer Android og iOS fra henholdsvis Google og Apple.

Batteritiden på det kommende smartwatch fra Microsoft anslås til at ligge på to døgn, hvilket dermed nogenlunde matcher Samsungs Gear Fit.

Kommer til sommer?

Endnu vides det ikke, hvornår Microsoft smartwatch ser dagens lys i butikker, men det forventes at blive inden længe.

Forbes skriver, at det kan ske allerede nu her til sommer, men Microsoft har ingen kommentarer til den forudsigelse.

Med en kommende lancering af et smart ur med mulighed for synkronisering mod Android og iOS fortsætter Microsoft relativt nyudnævnte direktør Satya Nadella med at sprede selskabets produkter ud til konkurrenternes platforme.

Det har vi blandet andet også set med Microsofts succesrige lancering af Office til Apples iPads.

Satya Nadella har tidligere udtalt, at Microsofts produkter skal være tilgængelige på alle enheder, og at selskabet leder efter at udvikle 'the next big thing'.

Læs også: 

Fire tegn på at Apples iWatch er lige på trapperne

Samsung på vej med et smartwatch, som rent faktisk er en smartphone

Nu kommer en helt ny type smart ur

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S