Microsoft genopliver 10 år gammelt it-flop

Markedet for bærbar it er i rivende udvikling, og nu vil Microsoft også have en del af kagen med en snarlig lancering af et smartwatch.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-feinschmeckere har længe vidst det.

Microsoft er på vej med et smartwatch, som selskabet uden den store succes også lancerede tilbage i 2004, hvor kodefabrikkens legendariske leder Bill Gates dengang lagde håndled til lanceringen.

Nu er Microsoft så angiveligt igen på vej ind på det marked, som konkurrenter som Google og Samsung for nyligt har banet vejen for i en mere moderne version.

Det skriver Forbes.

Mål din hjerterytme

Microsoft kommende smartwatch version 2.0 skal angiveligt være udstyret med sensorer, der blandt andet kan måle brugerens hjerterytme og advare om faresignaler.

Samtidig vil det være muligt at synkronisere data med Windows Phones samt også de konkurrerende mobile styresystemer Android og iOS fra henholdsvis Google og Apple.

Batteritiden på det kommende smartwatch fra Microsoft anslås til at ligge på to døgn, hvilket dermed nogenlunde matcher Samsungs Gear Fit.

Kommer til sommer?

Endnu vides det ikke, hvornår Microsoft smartwatch ser dagens lys i butikker, men det forventes at blive inden længe.

Forbes skriver, at det kan ske allerede nu her til sommer, men Microsoft har ingen kommentarer til den forudsigelse.

Med en kommende lancering af et smart ur med mulighed for synkronisering mod Android og iOS fortsætter Microsoft relativt nyudnævnte direktør Satya Nadella med at sprede selskabets produkter ud til konkurrenternes platforme.

Det har vi blandet andet også set med Microsofts succesrige lancering af Office til Apples iPads.

Satya Nadella har tidligere udtalt, at Microsofts produkter skal være tilgængelige på alle enheder, og at selskabet leder efter at udvikle 'the next big thing'.

Læs også: 

Fire tegn på at Apples iWatch er lige på trapperne

Samsung på vej med et smartwatch, som rent faktisk er en smartphone

Nu kommer en helt ny type smart ur

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S