Microsoft genopliver 10 år gammelt it-flop

Markedet for bærbar it er i rivende udvikling, og nu vil Microsoft også have en del af kagen med en snarlig lancering af et smartwatch.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-feinschmeckere har længe vidst det.

Microsoft er på vej med et smartwatch, som selskabet uden den store succes også lancerede tilbage i 2004, hvor kodefabrikkens legendariske leder Bill Gates dengang lagde håndled til lanceringen.

Nu er Microsoft så angiveligt igen på vej ind på det marked, som konkurrenter som Google og Samsung for nyligt har banet vejen for i en mere moderne version.

Det skriver Forbes.

Mål din hjerterytme

Microsoft kommende smartwatch version 2.0 skal angiveligt være udstyret med sensorer, der blandt andet kan måle brugerens hjerterytme og advare om faresignaler.

Samtidig vil det være muligt at synkronisere data med Windows Phones samt også de konkurrerende mobile styresystemer Android og iOS fra henholdsvis Google og Apple.

Batteritiden på det kommende smartwatch fra Microsoft anslås til at ligge på to døgn, hvilket dermed nogenlunde matcher Samsungs Gear Fit.

Kommer til sommer?

Endnu vides det ikke, hvornår Microsoft smartwatch ser dagens lys i butikker, men det forventes at blive inden længe.

Forbes skriver, at det kan ske allerede nu her til sommer, men Microsoft har ingen kommentarer til den forudsigelse.

Med en kommende lancering af et smart ur med mulighed for synkronisering mod Android og iOS fortsætter Microsoft relativt nyudnævnte direktør Satya Nadella med at sprede selskabets produkter ud til konkurrenternes platforme.

Det har vi blandet andet også set med Microsofts succesrige lancering af Office til Apples iPads.

Satya Nadella har tidligere udtalt, at Microsofts produkter skal være tilgængelige på alle enheder, og at selskabet leder efter at udvikle 'the next big thing'.

Læs også: 

Fire tegn på at Apples iWatch er lige på trapperne

Samsung på vej med et smartwatch, som rent faktisk er en smartphone

Nu kommer en helt ny type smart ur

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect