Microsoft udvikler sit eget smartwatch

Efter Apple og Samsung er det nu Microsofts tur. Softwarefirmaet eksperimenterer med sit eget intelligente ur.

Artikel top billede

Billedet viser Pebble, som nok er det mest kendte smartwatch.

Det ventes, at Apple kommer med et iWatch senere i år, og Samsung har også bekræftet, at man udvikler et computerur. Nu skriver Wall Street Journal, at Microsoft er på vej med et lignende produkt. Microsoft har bedt sine leverandører i Asien om at sende komponenter til et muligt smartwatch. Det fortæller flere kilder hos leverandørerne til avisen.

Det er ikke Microsofts første forsøg på at sælge et ur-produkt. Microsoft kom allerede for 10 år siden med et "Smart Watch" med firmaets egen software. Her kunne brugerne få nyheder, sportsresultater og beskeder sendt til armbåndsuret over FM-signaler. Men salget stoppede i 2008.

Microsoft har bedt sine leverandører om at sende 1,5-tommers displays til den nye prototype. En af leverandørerne fortæller, at man har holdt møder med Microsofts forsknings- og udviklings-afdeling i Redmond. Men det er uklart, om selskabet faktisk har tænkt sig at bringe uret på markedet, eller hvornår det vil ske.

Der ventes et boom inden for "wearables" i det kommende år. Nogle af de nye produkter, som Nikes Fuelband, måler den fysiske aktivitet, mens andre skal fungere som et supplement til din smartphone, så du kan læse tekstbeskeder og hente informationer på håndleddet.

Det gælder også det nye Pebble-ur, der synkroniserer med mobilen. I kategorien "wearables" falder også Googles nye computerbriller, Google Glass, der blænder informationer ind i dit synsfelt.

Microsofts eksperimenter med et smartwatch understreger også selskabets ambitioner om at udvide sit sortiment af hardware-produkter. Sidste år kom Microsoft med sin Surface tablet-pc, og det ventes, at nye modeller - herunder en mindre 7-tommers version - bliver lanceret inden længe. Samtidig tester Microsoft angiveligt også sin egen smartphone.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen