Visuel dagbog fra Microsoft

En visuel dagbog, der hænger om halsen på sin ejermand, er Microsofts bud på højteknologi til hverdagsbrug.

Microsoft har netop præsenteret en visuel dagbog bestående af en halskæde med kamera, som tager op til 2.000 billeder i løbet af en dag.

Produktet, SamCam, ligner en halskæde, og har indbygget kamera, som tager op til 2.000 billeder i løbet af en dag. Dagbogen er en af flere nye højteknologiske enheder til dagligdagsbrug fra softwaregiganten.

SamCam findes endnu kun som prototype. Teknologien responderer i sin nuværende form til ændringer af lys og bevægelser, og signalerer til kameraet om at tage billeder, når disse ændringer finder sted.
Andre stimuleringer, som udviklerne håber at få teknologien til at reagere på, kunne eksempelvis være ændringer i hjerterytme og hudens temperatur hos den person, som bærer halskæden.

Microsoft har flere idéer til, hvordan SmartCam kan kombineres med andre teknologier, for eksempel ansigtsgenkendelse, hvorved halskæden kan hjælpe brugeren til at genkende personer, de har set før.

SamCam samt prototyper for andre højteknologiske enheder fra softwaregiganten er netop fremvist på årets TechFest, som arrangeres af Microsoft Research. Microsoft Research er en division, som udvikler alt lige fra højteknologiske applikationer til vacciner mod HIV.

Forskning inden for it-sikkerhed og andre områder, som i dag betegnes som meget vigtige, hører ind under Microsoft Research. Men også smarte livsstilsprodukter prioriteres højt af divisionen. Denne forskning giver en pejling om, hvilke muligheder smart teknik kan bruges til i fremtiden.

Mange af de smarte højteknologiske livsstilsprodukter vil aldrig komme inden for forbrugernes rækkevidde, mens andre allerede findes på markedet, eksempelvis TabletPC'en og Microsofts Smart Watch, der kan hente nyheder og anden information via tjenesten MSN Direct.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec