Visuel dagbog fra Microsoft

En visuel dagbog, der hænger om halsen på sin ejermand, er Microsofts bud på højteknologi til hverdagsbrug.

Microsoft har netop præsenteret en visuel dagbog bestående af en halskæde med kamera, som tager op til 2.000 billeder i løbet af en dag.

Produktet, SamCam, ligner en halskæde, og har indbygget kamera, som tager op til 2.000 billeder i løbet af en dag. Dagbogen er en af flere nye højteknologiske enheder til dagligdagsbrug fra softwaregiganten.

SamCam findes endnu kun som prototype. Teknologien responderer i sin nuværende form til ændringer af lys og bevægelser, og signalerer til kameraet om at tage billeder, når disse ændringer finder sted.
Andre stimuleringer, som udviklerne håber at få teknologien til at reagere på, kunne eksempelvis være ændringer i hjerterytme og hudens temperatur hos den person, som bærer halskæden.

Microsoft har flere idéer til, hvordan SmartCam kan kombineres med andre teknologier, for eksempel ansigtsgenkendelse, hvorved halskæden kan hjælpe brugeren til at genkende personer, de har set før.

SamCam samt prototyper for andre højteknologiske enheder fra softwaregiganten er netop fremvist på årets TechFest, som arrangeres af Microsoft Research. Microsoft Research er en division, som udvikler alt lige fra højteknologiske applikationer til vacciner mod HIV.

Forskning inden for it-sikkerhed og andre områder, som i dag betegnes som meget vigtige, hører ind under Microsoft Research. Men også smarte livsstilsprodukter prioriteres højt af divisionen. Denne forskning giver en pejling om, hvilke muligheder smart teknik kan bruges til i fremtiden.

Mange af de smarte højteknologiske livsstilsprodukter vil aldrig komme inden for forbrugernes rækkevidde, mens andre allerede findes på markedet, eksempelvis TabletPC'en og Microsofts Smart Watch, der kan hente nyheder og anden information via tjenesten MSN Direct.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S