Her er den vigtige lære af Danmarks store hacker-sag

Computerworld mener: En dansker og en svensker er hovedpersoner i den store hackersag, der netop nu rulles op i byretten på Frederiksberg. Uanset om de kendes skyldige eller ej, indeholder sagen en vigtig lære for os alle.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Computerworld mener: Vi venter i spænding på udfaldet af den formentlig største hackersag nogensinde herhjemme, der i disse timer bliver oprullet i Retten på Frederiksberg.

Her sidder den svenske Pirate Bay-stifter Gottfrid Svartholm Warg aka Anakata samt danske JT (der er beskyttet af navneforbud) tiltalt for at have hacket CSC's mainframe og dermed sikret sig adgang til en lang række vigtige, offentlige registre - blandt andet kørekort-registret, CPR-registret og kriminal-registret - over flere måneder.

Computerworld sidder i retssalen, og du kan følge sagens fremdrift i Computerworlds live-dækning her: Den store hackersag - opdateret fra retssalen

De to tiltalte risikerer begge op til seks års fængsel, når Retten på Frederiksberg fælder den endelige dom - formodentlig i slutningen af oktober.

Gottfrid Svartholm Warg er tidligere blevet frikendt i en lignende sag i Sverige, hvor det lykkedes ham at føre igennem, at hans computer var blevet overtaget af en fjendtlig hacker, som i hans navn i samme ombæring havde forsøgt at orkestrere et indbrud på Nets.

Det kan du læse mere om her: Hacker frikendt for indbrud mod Danske Bank-konti.

Samme argumentation ventes han at ville fremføre i Danmark.

Uanset om de bliver dømt eller ej

Det er i sig selv ganske usædvanligt, at en hacker overhovedet kommer for retten i Danmark, og det vidner om sagens betydelige omfang og vigtighed for den nationale sikkerhed.

Gottfrid Svartholm Warg har siddet varetægtsfængslet i næsten et år, hvilket tyder på, at de danske myndigheder mener, at de har en særdeles solid sag og klart forventer, at de tiltalte dømmes.

Men uanset om de to tiltalte hackere bliver dømt eller ej, indeholder sagen en vigtig erkendelse for os alle: Er der hul i dine systemer, kommer der på et tidspunkt en hacker forbi. Og risikoen er eksponentiel med systemets vigtighed.

Sagen er på den måde opsigtsvækkende og må give røde ører hele raden rundt.

Det skyldes imidlertid ikke, at et par fiffige hackere med hænderne skruet rigtigt på - som der findes masser af derude - lykkedes med at bryde ind i CSC's mainframe med alle dets for det danske samfund uhyre vigtige persondata, men fordi det:

1)
Overhovedet kunne lade sig gøre at bryde ind hos CSC

og

2)
Først blev opdaget efter flere måneder.

Disse to ting gør, at pilen peger i retning af den skadesramte - altså Rigspolitiet og CSC.


Man siger, at det danske samfund er et af de samfund i verden, der er mest gennemsyret af tillid.

I Danmark har vi tillid til, at alle andre gør det rigtige, at de ikke har slemme intentioner, og at de - som en selv - har en god moral og opfører sig ordentligt. Vi tror på andre mennesker, med andre ord.

Der er mange positive sider ved denne tillid, som i høj grad er med til at skabe et trygt og positivt samfund. Men der er også en bagside.

Med den store tillid, som vi nærer til 'de andre', følger nemlig en tendens til at slække på kontrolfunktionerne. Det så vi med blandt andet Se & Hør/Nets-skandalen, og det har vi altså også set med det hack, der ligger til grund for den nuværende retssag.

Selvfølgelig skal tyvagtige og kriminelle hackere dømmes. Men først og fremmest må it-chefer, it-direktører og alle de øvrige it-ansvarlige gribe i egen barm: Har du de nødvendige sikkerheds-systemer på plads? Og (vigtigt!) har du de nødvendige overvågnings-systemer på plads, så du kan opdage, hvis der er noget på færde?

Er svaret nej, kan du blive den næste: For der kommer altid en hacker forbi.

Læs også:

Overblik: Det store CPR-hack - så alvorligt er det.

Computerworld sidder i retssalen, og du kan følge sagens fremdrift i Computerworlds live-dækning her: Den store hackersag - opdateret fra retssalen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration