Kamp på vej om betalingsløsninger til din smartphone: Nu kommer de store spillere buldrende

ComputerViews: Apple Pay kan blive den løsning, der får krigen om betalingsløsninger til din smartphone til at blusse op for alvor. En sværm af nye løsninger er på vej. Hvem vil vinde?

Artikel top billede

Flere af verdens store banker er på vej med deres egne mobilbetalings-løsninger, som vil komme til at fungere som udfordrere til ikke mindst Apples stor-satsning, Apple Pay.

I en tid hvor et fortsat stigende antal mennesker ingen steder går hen uden en smartphone i lommen, regnes markedet for indbyggede betalingsløsninger i smartphonen for at blive kæmpestort.

Herhjemme har vi allerede set konturerne af mulighederne med Danske Banks kæmpesucces, MobilePay.

Løsningens meget hurtige og meget omfattende udbredelse i Danmark har fået andre banker til at forene sig i bestræbelserne på at føre den konkurrerende løsning Swipp frem til et gennembrud.

Det kan du læse mere om her: Åben krig om mobilbetalinger: Så meget er på spil for de danske banker.

Enormt potentiale

At området rummer enorme muligheder understreges af, at Apples indbyggede betalingsløsning, Apple Pay, er blevet kaldt for Apples vigtigste produkt i mange år.

Her gemmer der sig måske en killer-app, der kan få folk til vælge iPhone fremfor andre produkter - hvis altså Apple kan få trumfet igennem, at man kun kan betale med en iPhone.

Så nemt ser det imidlertid ikke ud til at blive for Apple. Nogle af grundene kan du se her.

Samtidig har en række af verdens allerstørste og indflydelsesrige banker kastet sig ind i markedet, hvor de er på vej med deres egne betalings-løsninger.

Deres fordel er, at de allerede har et tæt forhold til deres kunder, som i meget stor udstrækning har en tro på, at netop løsninger fra bankerne er sikre, ligesom bankerne kender kundernes forbrugs-vaner og penge-mønstre.

Sådan lyder det i hvert fald fra MasterCard, hvor chefen for afdelingen for såkaldte 'mobile and emerging payments,' James Anderson, siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at der er fuld gang i udviklingsarbejdet.

Han vil ikke nævne specifikke banker, men siger, at MasterCard for tiden er i tæt dialog med en række af dem, der alle arbejder på at udvikle mobile betalings-løsninger - primært i form at apps til smartphone.

MasterCard har udarbejdet et såkaldt 'mobile readiness index,' der giver et overblik over de områder i verden, der er længst fremme med udviklingen.

MasterCard-skalaen går fra 0 til 100, hvor 100 er et samfund, hvor alle betalinger foregår med smartphone.

Topscoreren er Singapore med 45,6 point, mens også eksempelvis Kenya, USA og Canada scorer meget højt.

Google har også løsning

Også Google har en betalingsløsning, der imidlertid har levet et relativt stille liv siden lanceringen.

Den hedder Google Wallet: Google: Send penge per email.

Også en række andre store spillere rumler i kulissen, ikke mindst Paypal, der med Apple Pay kan se skriften på væggen og derfor ventes på trapperne med en konkurrerende, mobil løsning med stor udbredelse inden længe.

Du kan læse om nogle af de første forsøg med mobile betalinger her: Her er de mobile betalingsløsninger, der skal erstatte din pung.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job