Google: Send penge per e-mail

Google integrerer nu sin betalingstjeneste Wallet i Gmail. Fremover kan brugerne sende penge i en e-mail.

Artikel top billede

Nu bliver det lettere at udveksle penge på nettet. Google har gjort det muligt at sende penge per e-mail ved at kombinere sine to tjenester Wallet og Gmail. Det fungerer også, selv om modtageren ikke har en Gmail-adresse.

I første omgang er den nye betalingsfunktion kun tilgængelig i USA. Der er ingen gebyrer for at sende penge per e-mail, hvis brugeren har knyttet sin bankkonto til Google Wallet. Hvis man betaler med debit- eller kreditkort, koster det et gebyr på 2,9 procent af beløbet, mindst 30 cent.

Google har sat en grænse på 10.000 dollar per transaktion, og den enkelte bruger kan maksimalt overføre 50.000 dollar i løbet af fem dage.

For brugerne er det nu lige så nemt at sende penge per Gmail som at tilknytte en vedhæftet fil. Hvis man kører musepilen hen over papirklip-ikonet, kommer et dollar-symbol, hvor man så kan vælge det ønskede beløb.

Det fungerer indtil videre kun med desktop-versionen af Gmail. Men Google Wallet er også tilgængelig på mobile enheder.

Google fortæller, at den nye funktion bliver rullet ud gradvist til voksne Gmail-brugere i USA over de kommende måneder. Man kan få tidligere adgang, hvis vennerne allerede har funktionen og sender penge til ens Gmail-adresse.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect