Google: Send penge per e-mail

Google integrerer nu sin betalingstjeneste Wallet i Gmail. Fremover kan brugerne sende penge i en e-mail.

Artikel top billede

Nu bliver det lettere at udveksle penge på nettet. Google har gjort det muligt at sende penge per e-mail ved at kombinere sine to tjenester Wallet og Gmail. Det fungerer også, selv om modtageren ikke har en Gmail-adresse.

I første omgang er den nye betalingsfunktion kun tilgængelig i USA. Der er ingen gebyrer for at sende penge per e-mail, hvis brugeren har knyttet sin bankkonto til Google Wallet. Hvis man betaler med debit- eller kreditkort, koster det et gebyr på 2,9 procent af beløbet, mindst 30 cent.

Google har sat en grænse på 10.000 dollar per transaktion, og den enkelte bruger kan maksimalt overføre 50.000 dollar i løbet af fem dage.

For brugerne er det nu lige så nemt at sende penge per Gmail som at tilknytte en vedhæftet fil. Hvis man kører musepilen hen over papirklip-ikonet, kommer et dollar-symbol, hvor man så kan vælge det ønskede beløb.

Det fungerer indtil videre kun med desktop-versionen af Gmail. Men Google Wallet er også tilgængelig på mobile enheder.

Google fortæller, at den nye funktion bliver rullet ud gradvist til voksne Gmail-brugere i USA over de kommende måneder. Man kan få tidligere adgang, hvis vennerne allerede har funktionen og sender penge til ens Gmail-adresse.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S