Eksperter advarer: Mange USB-modemmer er sårbare - og kan angribes

Internetbrugerne er vilde med at kunne hoppe på 4G-netværket. Men mange USB-modemmer indeholder alvorlige sårbarheder.

Artikel top billede

Den stigende brug af USB-modemmer, der kan koble computeren til det trådløse 4G-netværk, skaber nye sikkerhedsudfordringer.

Problemet er, at USB-modemmernes firmware indeholder sårbarheder, som de it-kriminelle kan udnytte til at få kontrollen over de computere, der tilsluttes teleselskabernes mobile bredbånd.

Det er sikkerhedsforskere fra Positive Technologies, der ifølge Threatpost har påvist nye sårbarrheder - og at de kan udnyttes af hackerne.

"Af de seks USB-modemmer med 30 forskellige firmware-installationer, der blev testet, fandt forskerne, at kun tre af firmware-versionerne kunne modstå deres angreb," skriver Threatpost.

Herunder viser sikkerhedseksperterne, hvordan et hacket modem kan give mulighed for at fjernkontrollere computeren:

Forskerne fra Positive Technologies, der står bag afsløringen af sårbarhederne forklarer, at kriminelle blandt andet kan angribe via teknikker som cross-site request forgery, cross-site scripting og remote code execution.

Det er langt fra første gang, at sikkerhedsfolk påviser, at USB-modemmer kan indeholde sårbarheder.

I de senere år har der været flere lignende historier om, hvordan man eksempelvis via SMS vil kunne hacke sig ind på computere, der er sluttet til det mobile internet.

Det er dog nu ikke fordi, man er meget bedre stillet, hvis man går på internettet via et WiFi-netværk.

Før nytår bragte vi historien om, at millioner af routere i øjeblikket er sårbare - igen på grund af firmware-sårbarheder.

I begge tilfælde er problemet ikke bare, at firmwaren indeholder sårbarheder.

Det er i ligeså høj grad et problem, at producenterne forsømmer at udsende nye firmware-versioner, der kan lappe hullerne, eller at brugerne ikke husker at opdatere firmwaren, når der rent faktisk er frigivet en ny, sikker version. 

Læs også:

Millioner af routere ramt af sårbarhed: Sådan ser det ud i Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,