Eksperter advarer: Mange USB-modemmer er sårbare - og kan angribes

Internetbrugerne er vilde med at kunne hoppe på 4G-netværket. Men mange USB-modemmer indeholder alvorlige sårbarheder.

Artikel top billede

Den stigende brug af USB-modemmer, der kan koble computeren til det trådløse 4G-netværk, skaber nye sikkerhedsudfordringer.

Problemet er, at USB-modemmernes firmware indeholder sårbarheder, som de it-kriminelle kan udnytte til at få kontrollen over de computere, der tilsluttes teleselskabernes mobile bredbånd.

Det er sikkerhedsforskere fra Positive Technologies, der ifølge Threatpost har påvist nye sårbarrheder - og at de kan udnyttes af hackerne.

"Af de seks USB-modemmer med 30 forskellige firmware-installationer, der blev testet, fandt forskerne, at kun tre af firmware-versionerne kunne modstå deres angreb," skriver Threatpost.

Herunder viser sikkerhedseksperterne, hvordan et hacket modem kan give mulighed for at fjernkontrollere computeren:

Forskerne fra Positive Technologies, der står bag afsløringen af sårbarhederne forklarer, at kriminelle blandt andet kan angribe via teknikker som cross-site request forgery, cross-site scripting og remote code execution.

Det er langt fra første gang, at sikkerhedsfolk påviser, at USB-modemmer kan indeholde sårbarheder.

I de senere år har der været flere lignende historier om, hvordan man eksempelvis via SMS vil kunne hacke sig ind på computere, der er sluttet til det mobile internet.

Det er dog nu ikke fordi, man er meget bedre stillet, hvis man går på internettet via et WiFi-netværk.

Før nytår bragte vi historien om, at millioner af routere i øjeblikket er sårbare - igen på grund af firmware-sårbarheder.

I begge tilfælde er problemet ikke bare, at firmwaren indeholder sårbarheder.

Det er i ligeså høj grad et problem, at producenterne forsømmer at udsende nye firmware-versioner, der kan lappe hullerne, eller at brugerne ikke husker at opdatere firmwaren, når der rent faktisk er frigivet en ny, sikker version. 

Læs også:

Millioner af routere ramt af sårbarhed: Sådan ser det ud i Danmark

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS