Eksperter advarer: Mange USB-modemmer er sårbare - og kan angribes

Internetbrugerne er vilde med at kunne hoppe på 4G-netværket. Men mange USB-modemmer indeholder alvorlige sårbarheder.

Artikel top billede

Den stigende brug af USB-modemmer, der kan koble computeren til det trådløse 4G-netværk, skaber nye sikkerhedsudfordringer.

Problemet er, at USB-modemmernes firmware indeholder sårbarheder, som de it-kriminelle kan udnytte til at få kontrollen over de computere, der tilsluttes teleselskabernes mobile bredbånd.

Det er sikkerhedsforskere fra Positive Technologies, der ifølge Threatpost har påvist nye sårbarrheder - og at de kan udnyttes af hackerne.

"Af de seks USB-modemmer med 30 forskellige firmware-installationer, der blev testet, fandt forskerne, at kun tre af firmware-versionerne kunne modstå deres angreb," skriver Threatpost.

Herunder viser sikkerhedseksperterne, hvordan et hacket modem kan give mulighed for at fjernkontrollere computeren:

Forskerne fra Positive Technologies, der står bag afsløringen af sårbarhederne forklarer, at kriminelle blandt andet kan angribe via teknikker som cross-site request forgery, cross-site scripting og remote code execution.

Det er langt fra første gang, at sikkerhedsfolk påviser, at USB-modemmer kan indeholde sårbarheder.

I de senere år har der været flere lignende historier om, hvordan man eksempelvis via SMS vil kunne hacke sig ind på computere, der er sluttet til det mobile internet.

Det er dog nu ikke fordi, man er meget bedre stillet, hvis man går på internettet via et WiFi-netværk.

Før nytår bragte vi historien om, at millioner af routere i øjeblikket er sårbare - igen på grund af firmware-sårbarheder.

I begge tilfælde er problemet ikke bare, at firmwaren indeholder sårbarheder.

Det er i ligeså høj grad et problem, at producenterne forsømmer at udsende nye firmware-versioner, der kan lappe hullerne, eller at brugerne ikke husker at opdatere firmwaren, når der rent faktisk er frigivet en ny, sikker version. 

Læs også:

Millioner af routere ramt af sårbarhed: Sådan ser det ud i Danmark

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect