Mød den nye tale-oversættelse på Skype - og snart også på Andoid

Muligheden for at få oversat ét sprog til et andet, mens man er i gang med en samtale, er det nye påhit hos først Skype og nu snart også Google.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft lancerede for nylig Skype Translator, der gør det muligt at tale engelsk i en videosamtale til en person, der kun forstår spansk - eller omvendt.

Denne form for real time translation kan vi forvente at se meget mere til i de kommende år, og nu er en lignende teknologi også på vej til Android-platformen.

Det skriver New York Times i et blogindlæg, hvor skribenten mener at vide, at Google snart vil komme med en markant opdatering til Google Translate, så tjenesten automatisk vil opfange et fremmed sprog og omsætte det til det det sprog, du selv forstår.

Mens de fleste nok vil være enige om, at Google Translate - til trods for at det er en fin tjeneste - ikke ligefrem laver fejlfrie oversættelser, så har Google flere gange udtalt, at selskabet arbejder på at forbedre udvide Translate-tjenesten - og at vi på sigt kan vente os "næsten perfekte" oversættelser.

Allerede sidste år viste Google en demo af tale-oversættelserne i Google Translate, og selvom det bestemt heller ikke var en demo uden fejl, så skal der ikke meget fantasi til at forestille sig, hvilket potentiale der på sigt kan være i teknologien.

Du kan se demoen herunder:

Der er i dag ifølge Google 500 millioner aktive brugere af Google Translate, men ifølge New York Times så er de nye oversættelses-funktioner først og fremmest rettet imod Android-brugerne.

Microsofts Skype Translator findes i øjeblikket på engelsk og spansk - og er endnu kun i preview. Selskabet har dog lovet, at der snart kommer flere sprog.

Herunder kan du se, hvordan Skype Translator fungerer:

Læs også:

Her er de mest populære chat-tjenester - er du med på moden?

Skype indfører Star Trek-teknologi: Sådan kan du tale kinesisk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S