Google: Derfor patcher vi ikke alvorligt hul i Android

Der er en god grund til, at Google ikke vil patche et alvorligt sikkerhedshul i mere end hver anden Androidtelefon, bedyrer selskabet.

Artikel top billede

Det har vakt nogen opsigt, at Google ikke vil lappe en sårbarhed, der findes i mere end hver anden Android-telefon - nemlig hele 930 millioner telefoner.

Sårbarheden findes i WebView, der er et centralt element i alle Android-versioner ældre end 4.4 KitKat.

Men Google har en god grund til ikke at patche sårbarheden. Det kan nemlig gøre det hele meget værre, lyder det fra selskabet.

Google peger på, at WebKit alene består af mere end fem millioner linie kode samt at flere hundrede udviklere hver måned tilføjer flere tusinder tilføjelser til kodebasen.

Kræve store ændringer

"Det vil i kræve ændringer i meget store dele af koden, hvis der skal tilføjes sårbarheds-pathces til en mere end to år gammel version af WebKit, og det kan ikke lade sig gøre at udføre denne opgave på en sikker måde," skriver Googles sikkerhedschef, Adrian Ludwig, i en post om emnet.

Han anbefaler, at brugerne i stedet anvender Chrome eller Firefox som browser, da disse opdateres jævnligt.

"En opdateret browser vil kunne beskytte dig mod kendte sikkerheds-issues," skriver han.

Du kan læse mere om hullet i KitKat her: Sikkerhedshold: Google dropper opdatering til 60 procent af Android-brugerne.

Fejlen er opstået i WebView-komponenten, der anvendes i de tidligere versioner af platformen. Android 4.4 og 5.0 bruger i stedet en anden teknologi kaldet Blink, og er altså ikke berørt af sårbarheden.

De fleste telefoner, der kører 4.3 eller tidligere versioner, kan ret nemt opdateres til 4.4 eller 5.0, hvilket vil eliminere fejlen.

Der er dog ikke mange, der vil bøvle med at opgradere en skræddersyet Android-version på en gammel telefon.

WebView er motoren under Android-browseren, der kører sammen med Jelly Bean. KitKat har Chrome som browser.

Sikkerhedsmanden Tod Beardsly siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at WebView er det primære angrebsområde i Android, der er kendt for at være et udbredt mål for hackere på grund af den ret løse sikkerhed.

Læs også: Test af 20 antivirus-programmer: Her er den bedste av-software til din Android-mobil

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos