Google: Derfor patcher vi ikke alvorligt hul i Android

Der er en god grund til, at Google ikke vil patche et alvorligt sikkerhedshul i mere end hver anden Androidtelefon, bedyrer selskabet.

Artikel top billede

Det har vakt nogen opsigt, at Google ikke vil lappe en sårbarhed, der findes i mere end hver anden Android-telefon - nemlig hele 930 millioner telefoner.

Sårbarheden findes i WebView, der er et centralt element i alle Android-versioner ældre end 4.4 KitKat.

Men Google har en god grund til ikke at patche sårbarheden. Det kan nemlig gøre det hele meget værre, lyder det fra selskabet.

Google peger på, at WebKit alene består af mere end fem millioner linie kode samt at flere hundrede udviklere hver måned tilføjer flere tusinder tilføjelser til kodebasen.

Kræve store ændringer

"Det vil i kræve ændringer i meget store dele af koden, hvis der skal tilføjes sårbarheds-pathces til en mere end to år gammel version af WebKit, og det kan ikke lade sig gøre at udføre denne opgave på en sikker måde," skriver Googles sikkerhedschef, Adrian Ludwig, i en post om emnet.

Han anbefaler, at brugerne i stedet anvender Chrome eller Firefox som browser, da disse opdateres jævnligt.

"En opdateret browser vil kunne beskytte dig mod kendte sikkerheds-issues," skriver han.

Du kan læse mere om hullet i KitKat her: Sikkerhedshold: Google dropper opdatering til 60 procent af Android-brugerne.

Fejlen er opstået i WebView-komponenten, der anvendes i de tidligere versioner af platformen. Android 4.4 og 5.0 bruger i stedet en anden teknologi kaldet Blink, og er altså ikke berørt af sårbarheden.

De fleste telefoner, der kører 4.3 eller tidligere versioner, kan ret nemt opdateres til 4.4 eller 5.0, hvilket vil eliminere fejlen.

Der er dog ikke mange, der vil bøvle med at opgradere en skræddersyet Android-version på en gammel telefon.

WebView er motoren under Android-browseren, der kører sammen med Jelly Bean. KitKat har Chrome som browser.

Sikkerhedsmanden Tod Beardsly siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at WebView er det primære angrebsområde i Android, der er kendt for at være et udbredt mål for hackere på grund af den ret løse sikkerhed.

Læs også: Test af 20 antivirus-programmer: Her er den bedste av-software til din Android-mobil

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S