BMW efter sikkerhedshul: Derfor kunne 2,2 millioner biler hackes

Indtil i fredags kunne millioner af de nyere BMW-biler hackes på få minutter. Nu afslører tysk forbrugernævns undersøgelse, hvor sikkerheden helt præcist haltede.

Artikel top billede

(Foto: Chris Tedesco)

Mens bilproducenterne blærer sig med selvparkerende biler og Google leger med prototyper, der snart er selvkørende, virker det som om, at fremtidens biler venter lige om hjørnet. 

Men noget tyder på, at det altså ikke bliver helt uden tekniske problemer.

Sikkerhedsbrist i app var manglende kryptering

Fredag afslørede en tysk undersøgelse nemlig et alvorligt sikkerhedshul i smartphone-app'en til de nyere BMW-modeller.

Det var krypteringen - eller nærmere manglen på samme, der skabte det gabende sikkerhedshul, som blev afsløret af den tyske forbrugerforening ADAC i fredags.

App'en, som var tiltænkt de nyeste elbiler, var ellers designet til at være en smart og futuristisk måde at forbinde bil og ejer på igennem smartphonen.

Dog havde app'en den uheldige fejl, at dens forbindelse ikke forblev kodet, hvilket gjorde den til et let mål for ADAC's hacker.

Hullet er, ifølge bilproducenten, allerede blevet lappet. Samtidig er problemet isoleret til biler med det såkaldte 'Connected Drive'-system fra BMW, som ved en fejl altså gjorde det muligt for hackere at åbne, spore og starte biler i løbet af få minutter.

Sikkerhedsfejlen skulle efter sigende have påvirket op mod 2.2 millioner biler.

Det drejer sig om samtlige BMW 'Connected Drive'-modeller, der er produceret siden marts 2010 og frem til den 8. december 2014.

I Danmark har systemet dog kun været tilgængeligt som ekstraudstyr siden juli 2013. 

Hullet blev lukket hurtigt efter fredagens afsløring - gennem en softwareopdatering af selv samme datasystem, som fejlen blev fundet i.

Ny bilteknologi bør sikres ordenligt

Og netop sikkerhedsproblemer kan blive et udbredt problem i fremtiden, efterhånden som teknologien udvikler sig i takt med udvikling af tingenes internet, hvilket bekymrer juridisk chef hos FDM, Per Alkstrup.

"Vi hilser al ny teknologi, der gør livet som bilejer nemmere, velkommen. Men ikke på bekostning af sikkerheden.
Derfor må bilproducenterne også sikre sig, at den nye teknologi beskyttes af det mest avancerede sikkerhedssystem, for undgå ulovlig indtrængen i form af hacking eller tyveri," siger han.

Problemet menes at have påvirket omkring 350 danske bilejere, oplyser BMW Danmark til FDM mandag morgen.

Læs også: 2015 i bil-teknologiernes navn: It-firmaerne flokkes om at gøre din bil til en smartbil

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS