Microsoft lukker 20 år gammel sårbarhed på din computer

Microsofts månedlige opdateringspakke indeholder 45 sikkerhedslapper, og den lukker også for krypteringsproblemet Freak.

Artikel top billede

Tirsdag sendte Microsoft sin månedlige tirsdagsopdateringspakke i luften fra Redmond.

Og det er en af de mere betydelige med 14 separate opdateringer, der er blevet presset ud via Microsofts opdateringskanaler.

I alt lappes 45 sårbarheder med pakken.

Hovedparten af de 14 separate opdateringer er målrettet mod Windows-platformen, og fem af opdateringerne betegnes som kritiske.

Ni vurderes til at være vigtige.

Udover Windows er der også lapper til Office, Internet Explorer og Exchange Server.

Freak show afblæses

En af de mere spektakulære rettelser i pakken er en lap til en sårbarhed, der blev offentliggjort i starten af marts.

En designfejl i implementeringen af TLS/SSL, der er blevet døbt Freak.

Sårbarheden kan underminere krypteringen mellem computere og websites og kan på den måde ramme hele internettets grundlæggende sikkerhed.

Sårbarheden findes i både Secure Socket Layer samt i efterfølgeren Transport Layer Security.

Freak-sårbarheden er faktisk omkring 20 år gammel, men er indtil for nylig gået upåagtet hen.

Du kan læse mere om freak her: Alvorligt sikkerhedshul i basal krypterings-teknologi rammer både Google og Apple

En anden rettelse, der er lidt ud over det sædvanlige, handler om en gammel kending.

Den oprindelige rettelse til en sårbarhed, som ormen Stuxnet udnyttede, var nemlig ikke effektiv, så Microsoft har udsendt en ny version i opdateringspakken.

Sikkerhedsopdateringerne komme din vej via Microsoft Update.

Du kan læse mere om opdateringspakken på Microsofts TechNet-side.

Læs også:

Apple klar med opdatering til Safari og iOS: Lukker frygtet 20 år gammel sårbarhed

Alvorligt sikkerhedshul i basal krypterings-teknologi rammer både Google og Apple

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S