Microsoft lukker 20 år gammel sårbarhed på din computer

Microsofts månedlige opdateringspakke indeholder 45 sikkerhedslapper, og den lukker også for krypteringsproblemet Freak.

Artikel top billede

Tirsdag sendte Microsoft sin månedlige tirsdagsopdateringspakke i luften fra Redmond.

Og det er en af de mere betydelige med 14 separate opdateringer, der er blevet presset ud via Microsofts opdateringskanaler.

I alt lappes 45 sårbarheder med pakken.

Hovedparten af de 14 separate opdateringer er målrettet mod Windows-platformen, og fem af opdateringerne betegnes som kritiske.

Ni vurderes til at være vigtige.

Udover Windows er der også lapper til Office, Internet Explorer og Exchange Server.

Freak show afblæses

En af de mere spektakulære rettelser i pakken er en lap til en sårbarhed, der blev offentliggjort i starten af marts.

En designfejl i implementeringen af TLS/SSL, der er blevet døbt Freak.

Sårbarheden kan underminere krypteringen mellem computere og websites og kan på den måde ramme hele internettets grundlæggende sikkerhed.

Sårbarheden findes i både Secure Socket Layer samt i efterfølgeren Transport Layer Security.

Freak-sårbarheden er faktisk omkring 20 år gammel, men er indtil for nylig gået upåagtet hen.

Du kan læse mere om freak her: Alvorligt sikkerhedshul i basal krypterings-teknologi rammer både Google og Apple

En anden rettelse, der er lidt ud over det sædvanlige, handler om en gammel kending.

Den oprindelige rettelse til en sårbarhed, som ormen Stuxnet udnyttede, var nemlig ikke effektiv, så Microsoft har udsendt en ny version i opdateringspakken.

Sikkerhedsopdateringerne komme din vej via Microsoft Update.

Du kan læse mere om opdateringspakken på Microsofts TechNet-side.

Læs også:

Apple klar med opdatering til Safari og iOS: Lukker frygtet 20 år gammel sårbarhed

Alvorligt sikkerhedshul i basal krypterings-teknologi rammer både Google og Apple

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS