Microsoft lukker 20 år gammel sårbarhed på din computer

Microsofts månedlige opdateringspakke indeholder 45 sikkerhedslapper, og den lukker også for krypteringsproblemet Freak.

Artikel top billede

Tirsdag sendte Microsoft sin månedlige tirsdagsopdateringspakke i luften fra Redmond.

Og det er en af de mere betydelige med 14 separate opdateringer, der er blevet presset ud via Microsofts opdateringskanaler.

I alt lappes 45 sårbarheder med pakken.

Hovedparten af de 14 separate opdateringer er målrettet mod Windows-platformen, og fem af opdateringerne betegnes som kritiske.

Ni vurderes til at være vigtige.

Udover Windows er der også lapper til Office, Internet Explorer og Exchange Server.

Freak show afblæses

En af de mere spektakulære rettelser i pakken er en lap til en sårbarhed, der blev offentliggjort i starten af marts.

En designfejl i implementeringen af TLS/SSL, der er blevet døbt Freak.

Sårbarheden kan underminere krypteringen mellem computere og websites og kan på den måde ramme hele internettets grundlæggende sikkerhed.

Sårbarheden findes i både Secure Socket Layer samt i efterfølgeren Transport Layer Security.

Freak-sårbarheden er faktisk omkring 20 år gammel, men er indtil for nylig gået upåagtet hen.

Du kan læse mere om freak her: Alvorligt sikkerhedshul i basal krypterings-teknologi rammer både Google og Apple

En anden rettelse, der er lidt ud over det sædvanlige, handler om en gammel kending.

Den oprindelige rettelse til en sårbarhed, som ormen Stuxnet udnyttede, var nemlig ikke effektiv, så Microsoft har udsendt en ny version i opdateringspakken.

Sikkerhedsopdateringerne komme din vej via Microsoft Update.

Du kan læse mere om opdateringspakken på Microsofts TechNet-side.

Læs også:

Apple klar med opdatering til Safari og iOS: Lukker frygtet 20 år gammel sårbarhed

Alvorligt sikkerhedshul i basal krypterings-teknologi rammer både Google og Apple

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S