Ny boss hos DK Cert: Her er de største sikkerheds-udfordringer

Interview: DK Certs nye mand i toppen vil skanne universiteternes trafik og styrke automatiseringen. Personligt er han dog stærkest på de bløde værdier.

Artikel top billede

Der har været udskiftning i toppen af DK Cert (Computer Security Incident Response), der håndterer sikkerhedshændelser på forskningsnettet.

Den tidligere chef, Shehzad Ahmad, har efter syv år forladt skuden og er blevet hyret af dankort- og NemID-selskabet Nets som virksomhedens kommende it-sikkerhedschef.

Det kan du læse mere om her: Nyt job: Kendt sikkerheds-ekspert dropper DK Cert - skifter til chef-job i Nets

Ny tovholder på forskningssikkerheden er den 50-årige Henrik Larsen, der har en lang baggrund fra Københavns Universitets it-afdeling bag sig, hvoraf de seneste fem år har været med fokus på it-sikkerhed.

Henrik Larsen kommer fra en stilling som Chief Information Security Officer på universitetet, som han har haft i tre et halvt år.

Oprindelig er han uddannet som historiker og i arkæologi fra sin nuværende arbejdsplads. De sidste 17 år har det dog handlet om it, hvor han blandt andet har siddet i universitetets IKT-ledelse.

Tillykke med dit nye job, Henrik Larsen. Hvorfor er du skiftet til DK Cert?

"Chancen var der, da Shehzad (Ahmad, red.) forlod stillingen. Jeg har gennem mange år arbejdet sammen med DK Cert eksempelvis i forskellige fora."

"Det var et interessant skifte blandt andet, fordi jeg længe har beskæftiget mig med ting, der går på tværs af de danske universiteter fra udbud af telefoni til elektronisk eksamen og naturligvis sikkerhed. Jobbet passede derfor rigtig godt til mig."

Persondata er et fokusområde

I de sidste fem år har du beskæftiget dig med it-sikkerhed. Kan du fortælle om, hvad det konkret har omhandlet?

"Som informations-sikkerheds-chef har jeg stået i spidsen for it-sikkerheden på universitetet. Det har i stor stil handlet om sikring af persondata for universitetets studerende."

Hvor ser du de største udfordringer for sikkerheden i forskningsnettet?

"Institutionerne skal i år implementere ISO 27001, der omhandler styring af informationssikkerhed. Her skal DK Cert formidle den nødvendige hjælp til at få standarden på plads."

"Den næste store udfordring er den kommende EU-forordning om persondata, og også her følger DK Cert udviklingen tæt, da vores opgave også bliver at støtte og rådgive i forbindelse med implementeringen."

Hvad med det daglige arbejde i forbindelse med oplysning og analyse af sikkerhedshændelser til forskningsverdenen? Vil du ændre på noget her?

"Fundamentet vil fortsat være det samme. Vi skal stadig opfylde opgaverne med analyse og information. Jeg er dog fortaler for mere automatisering, og vi arbejder desuden på at udvikle sikkerheds- og sårbarhedsskanninger af universiteterne."

"Vi er i øjeblikket ved at implementere ny teknik på området. Det er min plan at vi lægger vægt på den tjeneste.

Kan du være konkret?

"Et eksempel kan være at vi opsætter skanningsbokse på universiteterne, der kan holde øje med hvad, der sker. Vi skal ikke sniffe på indholdet, men vi vil skanne på karakteren af trafikken."

"I min sidste tid på universitetet var vi netop i gang med et forsøg på dette område."

De bløde værdier

Hvor vil du sætte dine fingeraftryk på fremtidens DK Cert?

"Udbygning af skanninger er et eksempel. Ligeledes vil jeg gerne udbygge det samarbejde vi har med andre aktører på sikkerhedsområdet."

Det lyder som om du lægger meget vægt på teknologi og automatisering?

"Det er to områder, der er efterspurgt af vores kunder, og derfor er det fundamentet for vores ydelser. Men jeg er nok stærkere på de bløde ting som persondata, audit og management end på teknikken. Men jeg har gode folk til at varetage det tekniske," lyder det fra Henrik Larsen.

Læs også:

Pas på medarbejderne: Derfor er virksomhedskulturen afgørende for sikkerheden

Helt afgørende: Sådan får du sikkerheden skrevet ind i kontrakten

Nyt job: Kendt sikkerheds-ekspert dropper DK Cert - skifter til chef-job i Nets

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S