Flere af de store CMS'er er ramt af sårbarhed

En stribe af de store CMS'er er blevet ofre for en sårbarhed, der lægger skjult kode i systemerne, sender brugerne på gale veje og binder dem i botnet. Danske sider er også ramt.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet CSIS advarer nu om en ny script injektion-kampagne, som misbruger sårbarheder i populære indholdsstyringssystemer som eksempelvis Joomla og WordPress.

Efter CM-systemet er blevet kompromitteret, placerer it-kriminelle en ondsindet kode på websiden, der sender den besøgende videre til en såkaldt drive-by side, som kan inficere ofrets computer.

.dk går ikke fri

Kongeriget slipper ikke for at blive ramt af sikkerhedsproblemerne.

"I Danmark er en håndfuld hjemmesider kompromitteret, mens der på globalt plan er tale om flere tusinde sider, som flytter trafik til de skadelige domæner," skriver CSIS i advarslen, og fortsætter:

"Den skadelige kode, som sårbare maskiner tvangsfordres med, er en cocktail bestående af en dropper som henter "Gamarue", men som samtidig også placerer click fraud-komponenter på systemet."

Det betyder i praksis, at en inficeret maskine blandt andet bliver bundet ind i et botnet via de skadelige domæner.

Sikkerhedsfirmaets analyse viser, at langt de fleste kompromitteringer i denne kampagne skyldes Adobe Flash, hvilket igen understreger, hvor vigtigt det er at opdatere sine tredjepartsprogrammer.

Kampagnen er bygget op omkring 30 dedikerede domæner, som alle skal betragtes som skadelige.

Læs også:

WordPress-angreb betyder at tusindvis af sider er hacket

Stort hul i meget udbredt SEO-plugin - millioner af websites i fare

Stort angreb mod WordPress kan skabe super-botnet

Wordpress-stifter: Kildekoden er blevet stjålet

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job