Sigtelse i bestikkelsessagen: Offentlige ansatte modtog penge og luksusrejser fra it-firmaer

Fem personer er sendt i grundlovsforhør i dagens store bestikkelsessag. Sigtelsen går blandt andet på, at it-firmaerne Atea og 3Ait har bestukket højtstående offentligt ansatte med penge og rejser.

Artikel top billede

Ifølge sigtelserne i den store it-bestikkelsessag har højtstående offentligt ansatte blandt andet været i Dubai på it-firmaet Ateas regning. Dubai. Foto: Newscom.

Flere af de 13 anholdte i den store it-bestikkelsessag har i dag været i grundlovsforhør, mens fem personer er begæret varetægtsfængslet.

Sigtelsen i dagens store bestikkelsessag går på, at it-firmaerne Atea og 3Ait har bestukket offentligt ansatte i Region Sjælland, hos Rigspolitiet og i Kriminalforsorgen med kolde kontanter og rejser.

Tre af de fem personer, som i skrivende stund fremstilles i grundlovsforhør ved retten i Nykøbing, kommer fra it-firmaerne.

Disse tre er sigtet for 'aktiv bestikkelse' ved at lange penge og rejser ud til de offentligt ansatte.

De to andre, som fremstilles i grundlovsforhør, er to højt placerede medarbejdere i henholdsvis Rigspolitiet og fra Region Sjælland, som er sigtet for 'passiv bestikkelse' ved at tage i mod bestikkelsen.

Det skriver Ekstra Bladet på sin hjemmeside, hvor avisen også kan rapportere, at politiet foreløbigt har opgjort værdien af rejser og fortæring til cirka 400.000 kroner.

Hemmelig konto til luksusrejser

Bestikkelsen har angiveligt fundet sted ved, at 1,5 procent af Region Sjællands it-omsætning hos Atea er blevet sat til side på en særskilt konto hos it-selskabet.

Her skulle der være tale om minimum en million kroner, som de sigtede medarbejdere kunne bruge til at smøre de offentligt ansatte med privatrejser og forplejning i ind- og udland.

Af sigtelsen fremgår det blandt andet, at den højtstående medarbejder hos Rigspolitiet været i Dubai på Ateas regning.

Også den ansatte fra Region Sjælland var et smut forbi de sydlige himmelstrøg - for øvrigt i selskab med en mindst én ledende medarbejder fra it-selskaberne.

Derudover fremgår det også, at der blev lovet et sponsorat på 100.000 kroner til Nykøbing Travbane.

Otte års bestikkelse

Bestikkelserne har ifølge Ekstra Bladet fundet sted i perioden fra 2007 til 2015.

Formålet med bestikkelserne har været at 'opretholde og udvikle den forretningsmæssige forbindelse med Atea A/S og senere 3Ait Aps', fremgår det af sigtelserne mod de fem.

Her er 3Ait Aps et selskab, der er blevet dannet af tidligere topchefer i Atea, og som på kort tid har scoret en del aftaler med offentlige myndigheder.

Retten i Nykøbing Falster har nedlagt navneforbud på alle de sigtede, og grundlovsforhøret foregår for lukkede døre på grund af efterforskningen.

Alle de sigtede nægter sig skyldige i anklagerne.

Læs også:
Efter dagens 13 it-anholdelser: Stor sag under opsejling

13 anholdt i stor it-bestikkelses-sag i Region Sjælland

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil