Derfor fjernede Computerworld klumme om Atea

Kommentar: For et par dage siden fjernede Computerworld en klumme skrevet af vores faste klummeskribent Mogens Nørgaard. Det var der en bestemt grund til.

Artikel top billede

For et par dage siden offentliggjorde Computerworld en klumme af vores faste klummeskribent Mogens Nørgaard. Klummen handlede om den aktuelle sag om bestikkelse som involverer Atea og Region Sjælland.

Den klumme blev taget af Computerworld.dk igen, efter vi tog en ekstra gennemlæsning.

I bagklogskabens ulidelige klare lys er det min opfattelse, at den i øvrigt meget velskrevne og underholdende klumme pegede på nogle forhold og nogle bestemte personer på en uhensigtsmæssig måde, som nemt kunne misforstås, og som vi ikke kunne dokumentere.

Vi skulle med andre ord ikke have bragt den klumme.

Efterfølgende er det selvfølgelig nemt at se spøgelser, finde på teorier eller spekulere over Computerworlds motiver - som blandt andet mediet Version2 gør her.

Men det helt ærlige svar er, at vi på Computerworld netop ikke vil kaste os ud i ensidige spekulationer eller selvretfærdig fingerpegen.

Derfor vil du i dækningen af Atea-sagen se Computerworld overholde navneforbuddet, at vi holder fast i, at folkene her i sagen kun er sigtede og ikke dømt - og at vi ikke går efter enkeltpersoner, før der er tilstrækkelig dokumentation.

Det gælder i artikler, kommentarer, klummer og alt muligt andet, som vi bringer.

Denne tilgang tjener som en beskyttelse mod, at der bliver bragt uretmæssige påstande og beskyldninger, som i sidste ende kan skade mennesker, der intet har gjort, på Computerworld.dk.

På den måde sikres det, at alle - også dig selv - er beskyttet mod, at unfair og udokumenterede påstande bliver offentliggjort på Computerworld.dk

Det hindrer ikke, at Computerworld dækker sagen intensivt og kritisk, for det gør vi. Vi har indtil videre bragt 23 artikler om sagen (se dem alle sammen her).

 
Lars Jacobsen, ansvarshavende chefredaktør
Computerworld

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo