Derfor fjernede Computerworld klumme om Atea

Kommentar: For et par dage siden fjernede Computerworld en klumme skrevet af vores faste klummeskribent Mogens Nørgaard. Det var der en bestemt grund til.

Artikel top billede

For et par dage siden offentliggjorde Computerworld en klumme af vores faste klummeskribent Mogens Nørgaard. Klummen handlede om den aktuelle sag om bestikkelse som involverer Atea og Region Sjælland.

Den klumme blev taget af Computerworld.dk igen, efter vi tog en ekstra gennemlæsning.

I bagklogskabens ulidelige klare lys er det min opfattelse, at den i øvrigt meget velskrevne og underholdende klumme pegede på nogle forhold og nogle bestemte personer på en uhensigtsmæssig måde, som nemt kunne misforstås, og som vi ikke kunne dokumentere.

Vi skulle med andre ord ikke have bragt den klumme.

Efterfølgende er det selvfølgelig nemt at se spøgelser, finde på teorier eller spekulere over Computerworlds motiver - som blandt andet mediet Version2 gør her.

Men det helt ærlige svar er, at vi på Computerworld netop ikke vil kaste os ud i ensidige spekulationer eller selvretfærdig fingerpegen.

Derfor vil du i dækningen af Atea-sagen se Computerworld overholde navneforbuddet, at vi holder fast i, at folkene her i sagen kun er sigtede og ikke dømt - og at vi ikke går efter enkeltpersoner, før der er tilstrækkelig dokumentation.

Det gælder i artikler, kommentarer, klummer og alt muligt andet, som vi bringer.

Denne tilgang tjener som en beskyttelse mod, at der bliver bragt uretmæssige påstande og beskyldninger, som i sidste ende kan skade mennesker, der intet har gjort, på Computerworld.dk.

På den måde sikres det, at alle - også dig selv - er beskyttet mod, at unfair og udokumenterede påstande bliver offentliggjort på Computerworld.dk

Det hindrer ikke, at Computerworld dækker sagen intensivt og kritisk, for det gør vi. Vi har indtil videre bragt 23 artikler om sagen (se dem alle sammen her).

 
Lars Jacobsen, ansvarshavende chefredaktør
Computerworld

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S