It-chef i Region Sjælland blev bortvist for bestikkelse

It-chef i Region Sjælland blev blankt bortvist fra sin stilling for modtagelse af 'gaver og andre fordele' i kølvandet på den store bestikkelsessag, som også involverer Atea og 3A-it.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den daværende it-chef i Region Sjælland blev for to måneder lodret bortvist af regionens it-direktør, Per Buchwaldt.

Det skete i forbindelse med hans varetægtsfængsling i den store bestikkelsessag, som involverer en række højtstående it-folk i Region Sjælland, Rigspolitiet, Atea og 3A-it.

Alle de sigtede - heriblandt den daværende it-chef - er beskyttet af navneforbud.

'Groft misligholdt'

Ifølge Børsen skrev it-direktør Per Buchwaldt for to måneder siden i et brev til it-chefen, at han 'groft har misligholdt' sin ansættelse som it-chef.

Det er sket ved 'i betydeligt omfang og over langt over grænsen' at have 'modtaget gaver og andre fordele,' skriver it-direktøren til sin medarbejder.

Ligeledes er it-chefen ifølge sin chef i 'uden lovligt forfald' ikke mødt på arbejde, da han sad varetægtsfængslet, hvilket af chefen betegnes som 'væsentlig misligholdelse' af hans kontrakt.

Per Buchwaldt begrunder endelig bortvisningen med, at it-chefen har inddraget andre af regionens ansatte i 'modtagelsen' af bestikkelses-emner. Det drejer sig om de fem ansatte, der også er sigtet i sagen. De er alle fortsat ansat i regionen.

Ifølge Børsen blev it-chefen bortvist af Per Buchwaldt mod slutningen af sin varetægtsfængsling, der strakte sig over tre uger.

Sagens kerne er en særlig konto, som Atea har anvendt til at tilbageføre midler til Region Sjælland. Selv mener Atea, at der er tale om rabat-ordning, mens andre mener, at det har været ganske usædvanligt, at folkene i Region Sjælland selv har haft råderet over pengene, som angiveligt er blevet spenderet på blandt andet dyre ture til udlandet.

På hver sin side i bataljen står de to rivaler 3A-it og Atea, der bekæmper hinanden.

Du kan læse mere om denne kamp her: Bestikkelsessag: Nu er fløjlshandskerne taget af

Flere nøglepersoner i begge disse selskaber er sigtede i sagen. De er alle beskyttet af navneforbud. Dog har Ateas topchef, Morten Felding, samt 3A-it-direktør (og tidligere Atea-mand) Peter Trans tidligere selv meddelt, at de er blandt de sigtede.

Peter Trans var blandt de varetægtsfængslede i sagen, har han tidligere fortalt.

Det kan du læse i denne artikel, hvor Peter Trans ligeledes argumenterer for, at der slet ikke var tale om bestikkelse, men en mere almindelig ordning, men at sagen udspringer af en regulær hævnaktion fra Ateas side.

Læs også:

Bestikkelsessag: Nu er fløjlshandskerne taget af

Atea landede flere millionordrer hos Region Sjælland uden om lovpligtige udbud

Lydoptagelse i bestikkelsessag: Flere kunder havde særordning med Atea

3A-it tager til genmæle i bestikkelssesag: Anklager er 'voldsomme og usande'

Bagmandspolitiet: Bestikkelsessag ligger allerøverst i bunken - flere sigtelser kan være på vej

Løsladt top-chef i 3A-it: Det var ikke bestikkelse - sådan hang ordningen sammen

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS