Post Danmark om trussel fra Uber: Sådan vil vi modstå konkurrencen

Interview: Udbringning af pakkepost kan stå foran en dramatisk forandring, hvor virksomheder som Uber og Amazon kan udfordre de traditionelle pakkedistributører.

Artikel top billede

I fremtiden er det ikke sikkert, at det er traditionelt pakkebud, der ringer på din dør, når du har bestilt et produkt på en webshop. 

For meget tyder på, at udbringning af pakkepost kan stå foran en radikal forandring.  

Amazon har længe undersøgt mulighederne for pakkelevering med droner, og herhjemme har vi set deleøkonomi-tjenesten Trunkbird (tidligere kendt som Bringrs) forsøge at udfordre logistikbranchen.

Den største og mest håndgribelige trussel ser dog ud til at komme fra amerikanske Uber, der efter alt er dømme på vej med en ny leveringstjeneste.

Det vil ikke blot være en revolution for forbrugerne, men også for de virksomheder, der i dag står for pakkedistributionen.

Danmarks største pakkedistributør Post Danmark tager dog i første omgang de nye trusler med ro.

Carsten Dalbo, chef for logistik og e-commerce hos Post Danmark, vurderer, at Uber næppe vil være i stand til at gøre samme indhug i logistikbranchen, som virksomheden har gjort i taxabranchen.

"Deleøkonomien dukker i dag op i mange brancher, og det er naturligvis et område, som vi følger tæt. Men vi kan også se, at mange af disse tjenester ikke overlever på den lange bane," siger Carsten Dalbo til Computerworld. 

Uber-tjeneste er snart klar

Ubers nye pakketjeneste er endnu ikke lanceret. Men det amerikanske teknologimedie Re/Code beretter, at den nye tjeneste vil gå i luften i løbet af efteråret.

I første omgang vil tjenesten blive lanceret i New York og kort tid efter i San Francisco.

Re/Code oplyser desuden, at Uber i første omgang vil samarbejde med en række eksklusive varehuse, men senere hen udvide tjenesten og gøre det muligt for almindelige webshops at implementere leveringstjenesten i deres systemer.

Ifølge Carsten Dalbo giver det mening, at Uber lancerer tjenesten i tætbefolkede områder og bruger den til levering af relativt eksklusive produkter.

"Denne type tjenester kræver en meget høj volume, og derfor vil det kun være bæredygtig i områder, hvor der er et grundlag for mange forsendelser. Samtidig er denne form for sammedagsleveringer typisk dyrere end andre forsendelser, og derfor er der kun en begrænset efterspørgsel efter dem. Betalingsvilligheden vil dog muligvis være større, når det drejer sig om mere eksklusive produkter," siger han. 

Hvilke overvejelser gør I jer hos Post Danmark om selv at introducere lignende tjenester for at imødegå eventuel konkurrence?

"For os er det altid interessante at undersøge om, der opstår nye distributionsformer eller virksomhedskonstallationer inden for vores branche. Men vi har ikke planer om at starte vores egen Uber-inspirerede konkurrent."

"I stedet satser vi på at forbedre vores eksisterende tjeneste. Vi ønsker hele tiden at tilbyde brugerne en bedre service og højere fleksibilitet. Eksempelvis ved at gøre det muligt at vælge mellem forskellige leveringstyper, ændre leveringssteder og give dem forbedre muligheder for at følge pakken undervejs. 'Convienience' er et stort fokusområde for os, fordi vi ved, at det i sidste ende er forbrugeren, der ender med at beslutte, hvem der skal være distributør." 

Det lyder ikke som om konkurrence fra eksempelvis Uber er noget, der for alvor får jer til at ryste i bukserne?

"Nej vi ryster ikke i bukserne, men det er altid sundt at have respekt for nye trends og konkurrenter. Derfor er det også klart, at vi må forholde os til det, hvis der pludselig opstår en vildt voksende konkurrerende forretning inden for dele-økonomien. Alt andet vil være dumt," siger han.

Droneudbringning er ikke aktuelt

Gennem de seneste år har vi set amerikanske Amazon eksperimentere med pakkeudbring via droner. 

Det er heller ikke noget, som Post Danmark ser som et realistisk scenarie på kort sigt.

"Jeg hæfter mig ved at eksperter siger, at teknologien endnu ikke er klar til pakkeudbringning med droner, men det bliver spændende, om det på et tidspunkt vil være muligt for virksomheder som vores at have en større mængde droner i luften. Jeg forestiller mig, at det kan have sin berettigelse i svært tilgængelige egne og i forbindelse med akut udbringning af medicin," siger Carsten Dalbo. 

It skal være omdrejningspunkt

Kendetegnet for mange af de virksomheder, der er i dag vender op og ned på etablerede brancher er, at it ikke blot er eftertanke eller et tilfældigt værktøj. Teknologien er helt afgørende for, at virksomhederne er opstået. 

Uden smartphones og App Store havde der eksempelvis ikke været nogen Uber. 

Hos Post Danmark erkender man derfor også, at teknologi bliver en stadig mere integreret del af virksomhedens forretning. 

"Der er ingen tvivl om, at it også i vores branche bliver stadig mere og mere vigtig. Altså bare sådan en funktion som 'track and trace', hvor du hele tiden kan følge din forsendelser handler også om it," siger Carsten Dalbo.

Læs også:
Uber vil nu levere dine pakker med ekspres-fart

Vi giver dig svar på syv centrale spørgsmål om Uber 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S