Afslørende tal: Du får slet ikke den bredbåndshastighed du er blevet lovet

Én ting er de bredbåndshastigheder, der optræder i leverandørernes reklamer - noget helt andet er, hvad du rent faktisk får leveret som kunde.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

En ny EU-rapport sætter fokus på et for teleindustrien meget ømt punkt: At der er for stor forskel på de bredbåndshastigheder, der markedsføres, og de hastigheder, der rent faktisk leveres til kunderne.

Konklusionen på en meget omfattende undersøgelse af bredbåndshastighederne i alle EU-landene - og herunder altså også i Danmark - er nemlig, at man som bredbåndskunde kun får omkring 75 procent af den hastighed, der optræder i selskabernes markedsføringsmateriale.

Læs også: Du er heldig: Netop dit teleselskab har (også) Danmarks bedste mobilnetværk

Det værste er måske næsten, at der ikke er sket nogen mærkbar forbedring på området over de seneste par år.

"Til trods for fortsatte investeringer i bredbåndsnetværk, hvilket øgede den gennemsnitlige reelle download-hastighed signifikant fra 30 Mbps i 2013 ttil 38 Mbps i 2014, forbliver forskellen mellem den markedsførte og den reelle hastighed konstant," står der i EU-rapporten

Står forskel på teknologierne

Nedenstående figur viser, hvordan de forskellige bredbåndsteknologier klarer sig i forhold til de markedsførte hastigheder:

Som det ses af figuren, er det især bredbånd over kabel-tv og fiber, der klarer sig nogenlunde i undersøgelsen, mens klassisk bredbånd over kobbernettet klarer sig markant dårligere med at levere den lovede hastighed.

"xDSL-baserede services leverede kun 63,3 procent (63,8 procent i 2013) af den markedsførte downloadhastighed," skriver EU, der samtidig kan fortælle, at syv ud af 10 bredbånds-linjer i EU er baseret på xDSL-kobbernettet.

Læs også: Bredbåndshastighed er slet ikke alt: Derfor er latency og stabilitet afgørende

"Det betyder, at langt størstedelen af de europæiske forbrugere har en meget langsommere internethastighed, end de kunne forvente. I nogle få lande får forbrugerne kun halvdelen af den markedsførte hastighed for xDSL," står der videre i EU-rapporten.

Du tvinges selskaberne til at være ærlige

Det fremgår også, at nye EU-regler, der er en del af det spkaldte 'Telecoms Single Market', betyder, at operatørerne fra den 30. april næste år skal være mere gennemsigtige i forhold til de reelle hastigheder, der kan leveres - og dermed også være langt mere åbne om, hvad man som kunde reelt kan forvente.

Det er desværre ikke muligt, at zoome ind på de enkelte lande i EU-rapporten for at se, hvordan specifikke leverandører klarer sig i forhold til at levere de hastigheder, de bringer på banen i markedsføringen.

Derfor viser rapporten heller ikke de danske bredbåndsselskabers reelle hastigheder i forhold til markedsføringen (her markedsføres der typisk med op til-hastigheder).  

Men fortæl gerne om din egen bredbåndsforbindelses kvalitet i debatten herunder.  

Læs også:

Du er heldig: Netop dit teleselskab har (også) Danmarks bedste mobilnetværk

Bredbånds-gennembrud: Telegigant opnår 5 Gbps i hastighed på kobbernettet

Bredbåndshastighed er slet ikke alt: Derfor er latency og stabilitet afgørende

Bredbånds-hastigheder: Så hurtigt skal dit bredbånd være, før det er hurtigt nok

Derfor skal bredbånd være 25 til 30 procent hurtigere hvert år

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job