WhatsApp vil sælge adgang til milliard brugere til virksomheder - brugere får til gengæld gratis tjeneste

Chatbrugerne på WhatsApp skal fremover ikke betale for at bruge servicen. I stedet skal chatteriet sponsoreres af kommercielle virksomheder, der til gengæld får adgang til op mod en milliard brugere.

Artikel top billede

Facebooks chatselskab WhatsApp er klar til at sløjfe sin pris på 0,99 dollar for et års abonnement, når det først gratis år er overstået.

I stedet vil Whatspp teste, om der er mere forretning i at lade sponsorer som banker, flyselskaber og andre med et drøngodt tilbud betale for at kontakte de knap en milliard WhatsApp-brugere.

Mere specifikt forestiller WhatsApp sig, at flyselskaber eksempelvis kontakter chatterne omkring forsinkelser, mens banken skriver angående en fejlramt transaktion.

"I dag får vi alle den slags tilbud andre steder - igennem tekstbeskeder og telefonopkald. Derfor ønsker vi at teste nye værktøjer, der gør det lettere på WhatsApp," forklarer selskabet i et blogindlæg.

Det skriver The New York Times.

Mange har ikke kreditkort

I sit blogindlæg bliver det understreget, at WhatsApp-brugerne ikke skal udsættes for tredjeparts-reklamer og - spamindlæg.

Med gratis-for-brugere-mod-at-blive kontaktet-af-sponsorer-tilgangen bevæger WhatsApp sig ud i en tættere tilknytning til erhvervslivet, som også kendes fra moderselskabet Facebook.

For Facebook med over en milliard brugere har for nyligt indgået aftaler med blandt andre Uber.

Det kan du læse om her: Facebook slår sig sammen med Uber - bliver direkte fødekanal til Uber-vognbestilling

Facebook købte i 2014 WhatsApp for omkring 100 milliarder kroner i en af de største handler, it-verdenen nogensinde har set.

Læs også: 
Efter Dells gigant-køb af EMC: Her er de 10 største it-opkøb nogensinde

Samtidig med, at WhatsApp åbner for sponsorkontakterne, erkender selskabet også, at økonomien med den årlige betaling på knap en dollar (6,78 kroner) ikke holder med selskabets nuværende størrelse.

"Mange WhatsApp-brugere har ikke et debit- eller kreditkort, og de bekymrer sig om, at de vil miste adgangen til deres venner og familie efter det første (gratis) år," lyder det fra WhatsApp, som over de næste uger vil fjerne det lille symbolske beløb for at bruge selskabets service.

Læs også: 
WhatsApp-stifter: Sådan vil vi bruge de 100 milliarder fra Facebook

Her er de 10 apps som din arbejdsgiver hader mest

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S