Kritiske sikkerhedshuller fundet hos Microsoft og Adobe: Her skal du sætte ind

Flere kritiske sikkerhedsopdateringer er i det seneste døgns tid sendt ud på nettet fra både Microsoft og Adobe. Læs her, hvor it-giganternes produkter tager vand ind, og hvor du finder lappegrejet til hullerne.

Artikel top billede

Microsoft og Adobe er traditionen tro to af de it-selskaber, der jævnligt kommer med en hel horde af sikkerhedsrettelser til deres produkter.

Lige så traditionelt er det, at Microsoft udsender sine sikkerhedsrettelser den anden tirsdag i måneden, og det sker også denne gang, hvor flere af sikkerhedspakkerne er betegnet som kritiske.

Både Internet Explorer- og den nye Edge-browser får således i denne ombæring en god gang lim og lapper til at holde it-kriminelle ude.

Samtidig er der også kritiske sikkerhedsopdateringer til blandt andet Microsoft Office, som lukker en risiko for, at it-kriminelle kan afvikle skadelig kode og få adgang til dine systemer fra distancen.

Microsoft angiver også på sin oversigt over alle de nye opdateringer, at der lukkes et kritisk hul i Flash-playeren, som hidrører folk med fingrene nede i Windows Server 2012, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2, Windows RT 8.1 og Windows 10.

I alt har Microsoft udsendt 13 sikkerhedsbulletiner, hvoraf fem har betegnelsen 'kritisk', mens de resterende otte er 'vigtige'.

For udover selskabets browsere og Office-pakke vedrører opdateringerne en blandet landhandel lige fra .NET-platformen til PDF-bibliotektet.

Adobe hejser det røde flag

Derimod har Adobe hejst det røde sikkerhedsflag i kølvandet på Microsofts kritiske lap, der angår installationsprocessen af Flash-playeren på Windows-platformene.

"Opdateringen er rettet mod samtlige supportede platforme fra Windows, Mac til Linux," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group i en nyhedsmail.

"Denne sikkerhedsopdatering til Flash Player skal betragtes som kritisk. Vi ved med sikkerhed, at flere af de sårbarheder som adresseres her, vil misbrugt aktivt. Flash Player er allerede det fortrukne mål i flere kommercielle exploitkits," forklarer sikkerhedsselskabet om vigtigheden ved at opdatere.

Sikkerhedsopdateringen til Flash lukker over 20 unikke sårbarheder i Flash Player, som du kan læse mere om på Adobes hjemmeside.

Læs også:
Krypto-ransomware eksploderer i 2016: Sådan fungerer det - og sådan beskytter du dig

Sikkerheds-ekspert: Derfor duer statisk sikkerhed bare ikke - her er tre fif til at få bedre it-sikkerhed i virksomheden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car