Kritiske sikkerhedshuller fundet hos Microsoft og Adobe: Her skal du sætte ind

Flere kritiske sikkerhedsopdateringer er i det seneste døgns tid sendt ud på nettet fra både Microsoft og Adobe. Læs her, hvor it-giganternes produkter tager vand ind, og hvor du finder lappegrejet til hullerne.

Artikel top billede

Microsoft og Adobe er traditionen tro to af de it-selskaber, der jævnligt kommer med en hel horde af sikkerhedsrettelser til deres produkter.

Lige så traditionelt er det, at Microsoft udsender sine sikkerhedsrettelser den anden tirsdag i måneden, og det sker også denne gang, hvor flere af sikkerhedspakkerne er betegnet som kritiske.

Både Internet Explorer- og den nye Edge-browser får således i denne ombæring en god gang lim og lapper til at holde it-kriminelle ude.

Samtidig er der også kritiske sikkerhedsopdateringer til blandt andet Microsoft Office, som lukker en risiko for, at it-kriminelle kan afvikle skadelig kode og få adgang til dine systemer fra distancen.

Microsoft angiver også på sin oversigt over alle de nye opdateringer, at der lukkes et kritisk hul i Flash-playeren, som hidrører folk med fingrene nede i Windows Server 2012, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2, Windows RT 8.1 og Windows 10.

I alt har Microsoft udsendt 13 sikkerhedsbulletiner, hvoraf fem har betegnelsen 'kritisk', mens de resterende otte er 'vigtige'.

For udover selskabets browsere og Office-pakke vedrører opdateringerne en blandet landhandel lige fra .NET-platformen til PDF-bibliotektet.

Adobe hejser det røde flag

Derimod har Adobe hejst det røde sikkerhedsflag i kølvandet på Microsofts kritiske lap, der angår installationsprocessen af Flash-playeren på Windows-platformene.

"Opdateringen er rettet mod samtlige supportede platforme fra Windows, Mac til Linux," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group i en nyhedsmail.

"Denne sikkerhedsopdatering til Flash Player skal betragtes som kritisk. Vi ved med sikkerhed, at flere af de sårbarheder som adresseres her, vil misbrugt aktivt. Flash Player er allerede det fortrukne mål i flere kommercielle exploitkits," forklarer sikkerhedsselskabet om vigtigheden ved at opdatere.

Sikkerhedsopdateringen til Flash lukker over 20 unikke sårbarheder i Flash Player, som du kan læse mere om på Adobes hjemmeside.

Læs også:
Krypto-ransomware eksploderer i 2016: Sådan fungerer det - og sådan beskytter du dig

Sikkerheds-ekspert: Derfor duer statisk sikkerhed bare ikke - her er tre fif til at få bedre it-sikkerhed i virksomheden

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S