Omdan din gamle brugte Windows-computer til en hurtig "Chromebook" helt gratis

Hvis du har en gammel Windows Vista computer, som ikke længere kan følge med, kan du nemt og gratis ombygge den om til en næsten tro kopi af en Chromebook.

Artikel top billede

Tid tager hårdt på de fleste computere: En computer, der for et par år kunne være blandt de bedste på markedet, vil med teknologibranchens udvikling i dag være en langsom og klodset maskine, som ikke længere kan køre de mest almindelige krav.

Men et amerikansk firma har sat sig for at genoplive de afdøde computere ved hjælp af Chrome OS - eller i hvert fald en næsten tro kopi af Chrome OS.

Neverware har udviklet styresystemet CloudReady, som i meget høj grad ligner Chrome OS, styresystemet på de cloudbaserede og meget lidt krævende Chromebook-computere fra Google.

CloudReady er bygget på samme open source-kode som Chrome OS kaldet Chromium, og det er gratis at hente for privatpersoner.

Sender alt til skyen
CloudReady kan installeres på et hav af ældre computere, og Neverware har udarbejdet en liste på over 200 computere, hvor Neverware ved, at CloudReady fungerer optimalt.

Der er endda en række enheder, blandt andet en lang række gamle Dell Latitude og Lenovo Thinkpad-modeller, som kan køre CloudReady samtidig med Windows, så du kan vælge, hvilket system du vil køre, når du booter computeren.

For at CloudReady fungerer på din gamle computer, skal den være produceret efter 2007 (netbooks efter 2009), og havde adgang til bios, have WiFi eller ethernet-port og mindst 1 GB RAM. Selve systemet kræver kun 8 GB lagerplads.

Neverware har produceret CloudReady til at fungere på skoler og institutioner, som ofte ligger inde med gamle computere, som nemt kunne få nyt liv igen. Skal CloudReady benyttes på skoler, koster det dog et licensbeløb per aktiveret computer. 

Vi andre kan for eksempel bruge CloudReady til at give vores forældre en computer, som kan være til at finde ud af, og som ikke behøver koste en formue, hvis der allerede står et gammelt hakkebræt i kælderen. 

Læs også: Din mening: Anvender du de nye Universal apps i Windows 10?

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S