11 millioner webservere er sårbare overfor nyt kritisk SSL-sikkerhedshul

Nyopdaget sårbarhed rammer ikke mindre end 11 millioner webservere. Sårbarheden hedder Drown, og problemet ligger i en gammel krypteringsmetode, som faktisk slet ikke anvendes mere. Her er forklaringen.

Artikel top billede

En organisation med medlemmer som Google, OpenSSL-projektet og flere store universiteter har advaret om en sårbarhed, med navnet Drown (Decrypting RSA with Obsolete and Weakened eNcryption), der rammer webservere, som anvender kryptering.

Du kan læse advarslen her.

Ifølge sikkerhedsorganisationen er problemet meget massivt for det rammer en tredjedel af alle servere, der anvender Https-protokollen til sikker kommunikation.

Det svarer til et antal på mere end 11 millioner webservere.

Sårbarheden gælder således for webservere, der anvender Https og andre tjenester, der er afhængige af Transport Layer Security og Secure Sockets Layer.

Rammer gammel svaghed

Det opsigtsvækkende ved sårbarhede er, at den egentlig ikke direkte rammer for de protokoller, der nævnes ovenfor, men handler om den gamle krypteringsprotokol SSLv2.

Denne protokol anvendes stort set ikke mere, men problemet rammer også webservere, der på grund af miskonfiguration, stadig understøtter SSLv2, hvilket altså er ganske mange.

En webserver, der kan forbinde med SSLv2 er således åben for Drown, hvilket gælder 17 procent af de webservere, der benytter Https.

Du kan læse meget mere om de usikre protokoller her: Efter ny kritisk sårbarhed: Drop nu SSL

Men der er flere problemer.

Selv om webserveren ikke tillader SSLv2, så rækker det, hvis mail-serveren gør det. Så kan en Transport Layer Security-tilslutning til webserveren hackes, hvis krypteringsnøgler genbruges mellem forskellige servere.

Opdagelsen er helt dugfrisk, så er der er endnu ingen eksempler på, at sårbarheden er blevet udnyttet af skumle personager.

Løsningen på problemet ligger hos administratorerne, der skal sikre, at private nøgler ikke anvendes på de servere eller den software, som støtter SSLv2. Det gælder eksempelvis smtp-, imap- og pop-servere.

Du kan finde et værktøj, der kan analysere om dine servere er sårbare her, hvor der også er en guide til at fjerne problemerne.

Der er mere læsning om SSL her: Kritisk SSL-hul er bombe under internet-sikkerheden og i denne historie: Slem brist i SSL-protokol åbner for avanceret angreb.

Læs også:

Sådan bryder hackere internet-kryptering

Guide: Sådan gør du din hjemmeside sikker med HTTPS

Efter ny kritisk sårbarhed: Drop nu SSL

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet