Længe ventet rapport klar efter kulegravning af bestikkelsessag i Region Sjælland: Gjorde regionen noget forkert?

Betalte Region Sjælland overpris for it-leverancer for flere hundrede millioner kroner fra Atea? Og gjorde regionens it-afdeling noget galt? Ny rapport kaster lys over sagen efter kulegravning af den store bestikkelsessag.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mandag formiddag får politikerne i Region Sjælland forelagt en rapport fra revisionsfirmaet PwC, som skal kaste nyt lys over, om nuværende og tidligere medarbejdere i it-firmaet Atea og Region Sjællands it-afdeling stod bag bestikkelse.

Det er politikerne i Regionsrådet, der har bedt PwC om at kulegrave sagen, som kan ende med at være Danmarkshistoriens største sag om bestikkelse af offentlige ansatte.

Udover dyre udlandsrejser og middage handler sagen også om millionordrer, der angiveligt aldrig har været i udbud samt it-varer, som er leveret til privatadresser uden for regionen.

Har regionen betalt overpris?

PwC har blandt andet undersøgt, om regionen har betalt overpris for it-leverancer for flere hundrede millioner kroner fra Atea.

Desuden kigger revisionen på, om regionens it-afdeling har svigtet sit tilsyn med it-indkøb.

Sagen begyndte i juni i fjor, hvor i alt 13 personer blev anholdt og sigtet i forbindelse af politiet.

Læs også: Overblik: Det ved vi om bestikkelses-sagen i Atea efter ny politi-anmeldelse

Seks af de anholdte endte med at blive varetægtsfængslet i flere uger.

Statsadvokaten for Økonomisk og Internationalt Kriminalitet (SØIK) har siden sagen start efterforsket sagen, men har indtil videre ikke rejst tiltale mod nogle af de involverede personer eller firmaer.

Efterforskningen handler blandt andet om, hvorvidt ansatte i regionen har givet Atea oplysninger om andre it-leverandørers priser, så Atea på den måde kunne sikre sig ordrer ved at underbyde konkurrenterne.

PwC's undersøgelse er en opfølgning på en tidligere undersøgelse fra Rambøll, som du kan læse mere om her.

Læs også:

Overblik: Det ved vi om bestikkelses-sagen i Atea efter ny politi-anmeldelse

Efter bestikkelsessag: Regioner har gennemtrawlet sine indkøb hos Atea

Atea kørte salg for mere end 300 millioner kroner uden om SKI-systemet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S