Region Hovedstaden: Derfor havde 20.000 brugere forkert data-adgang

Interview: Der er ikke problemer med sikkerheden i Region Hovedstaden, men der har været store problemer med at få slettet rettigheder til medarbejdere, der er holdt op, eller som har skiftet funktion, erkender Region Hovedstaden.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck. (Foto: Mikael Rieck freelance)

Interview: "Der er ingen, der har uautoriseret adgang til vores EPJ-system, OPUS, i Region Hovedstaden. Der er tale om en misforståelse," lyder det fra vicedirektør i center for teknologivirksomhed It, Medico og Telefoni (IMT) i Region Hovedstaden, Pia Kopke.

Det slår hun fast, efter der har været kritik af Region Hovedstadens måde at håndtere brugernes konti på.

Problemerne er opstået på grund af dårlig disciplin i forbindelse med procedurerne for at lukke brugeradgange i EPJ'en, når medarbejdere har flyttet job indenfor regionen eller har forladt regionen. 

Godt 52.000 brugeradgange er identificeret i starten af 2015, og det forventes at onkring 20.000 af disse konti skal lukkes.  

Det kan du læse mere om her: Sikkerhedssjusk: 20.000 personer kan se patientdata i Region Hovedstaden

Ligeledes er der ikke blevet lukket ned for rettigheder til personer, der ikke længere arbejder i regionen. Til gengæld er der blevet lukket ned for personernes adgang til regionens infrastruktur.

Der har således været kritik omkring læger og sygeplejersker, der ikke har fået lukket for adgangen til OPUS, når de eksempelvis har skiftet job.

Pia Kopke afviser, at der er problemer med sikkerheden, men erkender at 20.000 konti dog blev håndteret forkert i Regionens it-afdeling og løbende skulle være lukket.

"Der har primært været tale om dubletter. Altså personer, der eksempelvis har skiftet afdeling indenfor systemets rammer, men i forbindelse med skiftet er blevet tildelt de samme rettigheder igen. Der er også eksempler på, at folk helt har skiftet arbejdsplads, men ikke har fået nedlagt deres rettigheder til systemet. Det udgør dog ikke en sikkerhedsrisiko, fordi man kun kan tilgå systemerne indefra," forklarer hun, og fortsætter:

"Medarbejdere, der er stoppet, har ikke haft uberettiget adgang."

Så der er i dag ingen, der har uberettiget adgang til EPJ-systemet via en af de 20.000 konti, der er nævnt?

"Det er korrekt."

Ingen it-fejl

Har I tidligere opdaget, at personer har haft adgang til oplysninger, som de ikke burde have adgang til?

"Der er ni medarbejdere, der enten er blevet fyret eller har fået en påtale i den forbindelse."

Så der er ni eksempler på personer, der har set på informationer, som de ikke burde se på?

"Ja."

Mener du, at omgangen med lukning af brugeradgange til OPUS har været sjusket i Region Hovedstaden?

"Ja, de procedurer, vi har haft, har ikke været tilstrækkelige og ikke overholdt vores politik på området. Den siger, at der skal tildeles rettigheder, når en person startet, og at de skal nedlægges igen, når vedkommende forlader os."

Så der er tale om menneskelige fejl og ikke fejl i it-systemet?

"Der har ikke været svigt i it-systemerne. "

Region Hovedstaden har været opmærksom på rettighedsproblematikken siden 2015, hvor Datatilsynet rettede blikket mod problemerne. Det betyder, at der er ved at blive renset god og grundigt op i rettighederne.

"Vi skal nok ned på cirka 33.000 personer med adgang. Alle dubletter og lignede problemer er renset ud ved udgangen af marts."

Læs også:

Millioner af patient-data forsvundet med bærbar pc

Dansk læge bygger nyt it-system - sladrer om sygdom hos patienterne

Hvad dælen? Efter 20 år taler hospitalernes it-systemer sammen

Psykiatrisk klinik begår kapitalbrøler: Afslører patient-navne i masse-mail

Sikkerhedssjusk: 20.000 personer kan se patientdata i Region Hovedstaden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen