Atea-chef efter bestikkelsesrapport: "Problemet ligger ikke hos Atea, men hos regionen"

Region Sjællands kulegravning af it-indkøb hos Atea svarer til, hvad vi selv har gravet frem, lyder det fra Ateas direktør.

Artikel top billede

Ateas øverste chef i Danmark , Morten Felding, er glad for resultaterne i den revisionsundersøgelse af mulig bestikkelse i forbindelse med Region Sjællands it-indkøb hos Atea, som revisionsfirmaet PwC har fremlagt.

Morten Felding mener, at PwC's undersøgelse lukker luften ud af de mistanker om urent trav, som ramte Atea efter en foreløbig undersøgelse i efteråret.

Det billede, som PwC nu tegner, svarer ifølge Atea-direktøren til, hvad Atea tidligere har meldt ud om, hvordan samhandlen med Region Sjælland er foregået.

Han mener derfor, at sagen om Ateas samhandel med Region Sjælland nu først og fremmest handler om, hvordan regionen har håndteret sine it-indkøb.

Læs mere her: Mistanke: Atea leverede varer direkte til sigtede i bestikkelsessag

"Det er positivt, at PwC kommer frem til det samme, som vores egne grundige interne undersøgelse af, hvordan der er blevet solgt til Region Sjælland," siger Morten Felding, som dog understreger, at han kun kender PwC-rapportens konklusioner fra omtale i pressen.

"Selvfølgelig er det tilfredsstillende, at det, vi hele tiden har sagt, nu er blevet bekræftet," siger Morten Felding.

"PwC siger, at det ikke længere handler om 55 millioner kroner, der ikke kan redegøres for, og at der var masser af leveringsadresser ,som ikke tilhørte regionen, eller at regionen har betalt for meget for dens varer. Nu er vi nede på et beløb på 7.000 kroner og tre leveringsadresser, som Bagmandspolitiet kigger på," siger han.

"Problemet ligger ikke hos Atea, men hos regionen selv, der ikke har styr på de interne processer," siger Morten Felding.

Sagen om bestikkelse i Region Sjælland brød frem i juni sidste år, hvor 13 tidligere og nuværende medarbejdere i Region Sjælland, Rigspolitiet, Atea og firmaet 3A-it blev anholdt og sigtet for over en årrække at have givet og modtaget bestikkelse i forbindelse med Ateas salg til regionen.

Også Morten Felding selv er sigtet i sagen, fordi han efter politiets opfattelse burde have reageret tidligere, da han blev opmærksom på ulovlige metoder i Ateas samarbejde med Region Sjælland.

Sagen efterforskes fortsat af Bagmandspolitiet.

Læs også:

Rod med it-indkøb i Region Sjælland: "Vi er lidt chokerede"

Atea suspenderer chef efter nye sigtelser

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S