Atea-chef efter bestikkelsesrapport: "Problemet ligger ikke hos Atea, men hos regionen"

Region Sjællands kulegravning af it-indkøb hos Atea svarer til, hvad vi selv har gravet frem, lyder det fra Ateas direktør.

Artikel top billede

Ateas øverste chef i Danmark , Morten Felding, er glad for resultaterne i den revisionsundersøgelse af mulig bestikkelse i forbindelse med Region Sjællands it-indkøb hos Atea, som revisionsfirmaet PwC har fremlagt.

Morten Felding mener, at PwC's undersøgelse lukker luften ud af de mistanker om urent trav, som ramte Atea efter en foreløbig undersøgelse i efteråret.

Det billede, som PwC nu tegner, svarer ifølge Atea-direktøren til, hvad Atea tidligere har meldt ud om, hvordan samhandlen med Region Sjælland er foregået.

Han mener derfor, at sagen om Ateas samhandel med Region Sjælland nu først og fremmest handler om, hvordan regionen har håndteret sine it-indkøb.

Læs mere her: Mistanke: Atea leverede varer direkte til sigtede i bestikkelsessag

"Det er positivt, at PwC kommer frem til det samme, som vores egne grundige interne undersøgelse af, hvordan der er blevet solgt til Region Sjælland," siger Morten Felding, som dog understreger, at han kun kender PwC-rapportens konklusioner fra omtale i pressen.

"Selvfølgelig er det tilfredsstillende, at det, vi hele tiden har sagt, nu er blevet bekræftet," siger Morten Felding.

"PwC siger, at det ikke længere handler om 55 millioner kroner, der ikke kan redegøres for, og at der var masser af leveringsadresser ,som ikke tilhørte regionen, eller at regionen har betalt for meget for dens varer. Nu er vi nede på et beløb på 7.000 kroner og tre leveringsadresser, som Bagmandspolitiet kigger på," siger han.

"Problemet ligger ikke hos Atea, men hos regionen selv, der ikke har styr på de interne processer," siger Morten Felding.

Sagen om bestikkelse i Region Sjælland brød frem i juni sidste år, hvor 13 tidligere og nuværende medarbejdere i Region Sjælland, Rigspolitiet, Atea og firmaet 3A-it blev anholdt og sigtet for over en årrække at have givet og modtaget bestikkelse i forbindelse med Ateas salg til regionen.

Også Morten Felding selv er sigtet i sagen, fordi han efter politiets opfattelse burde have reageret tidligere, da han blev opmærksom på ulovlige metoder i Ateas samarbejde med Region Sjælland.

Sagen efterforskes fortsat af Bagmandspolitiet.

Læs også:

Rod med it-indkøb i Region Sjælland: "Vi er lidt chokerede"

Atea suspenderer chef efter nye sigtelser

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S