Android er næsten 100 procent sikret mod malware - sålænge du bare holder fingrene fra denne knap

Din smartphone er for alvor blevet et mål for hackere og it-kriminelle. Du er godt sikret, hvis du bare holder fingrene væk fra én bestemt indstilling.

Artikel top billede

Der findes mange it-kriminelle, som ønsker at rippe dig for penge, dine data eller det, der er værre.

Ofte sker det ved at lokke dig til at installere et program på din computer, som herefter overtager kontrollen, eller krypterer hele systemet for at kræve en løsesum.

Og det samme kan ske på din smartphone.

Men hvis du bruger sund fornuft og holder dig fra at ændre en bestemt lille indstilling i din Android-telefons indstillinger, kan du føle dig ret så sikker.

Måden du undgår det på, er ved at undlade at installere apps, der ikke kommer fra Googles Play Store.

Alt efter hvilken telefon du har, ligger indstillingen lidt forskellige steder.

Oftest finder du den dog under Indstillinger > Sikkerhed > "Ukendte kilder". Sørg for at feltet er slået fra, så du ikke kan installere apps fra andre butikker end Play Store.

Stol ikke på ukendte kilder

Det lyder banalt bare at undgå at installere apps udenfor Googles butik, men det er et kendt trick fra de it-kriminelle.

Nogle ondsindede pop-up beskeder såsom en flash player update, som ikke-rutinerede smartphonebrugere kan tro er ægte, vil overbevise dig om at slå feltet fra for at installere "flash-opdateringen", hvorefter malware vil stjæle dine kreditkortoplysninger. 

For langt størstedelen af al malware florerer uden for Googles butik.

Sikkerhedstjenesten Avast fortalte i december, at størstedelen af al malware finder du i tredjepartsbutikker, som du ofte ser i Kina eller Rusland.

Butikkerne indeholder ofte gratis udgaver af apps, der koster penge i Googles Play Store, men til gengæld kan din Android telefon få sig en rigtig slem dataforkølelse i form af ransomware eller virus.

Den almindelige Android-bruger henter kun apps fra Googles Play Store, men bliver du af en app, hjemmeside eller mail opfordret til at ændre "Ukendte Kilder"-feltet, så vær på vagt. Med mindre du virkelig stoler på afsenderen, bør du lade være.

Google beskytter dig... næsten
Android er den mobilplatform, hvor der er mest malware, men holder du dig i Googles fold, i Google Play Store, så kan du føle dig sikker.

I hvert fald mere sikker, end hvis du hentede apps udefra.

For Google har også oplevet, at der slipper apps igennem med skadelig kode, men det er et fåtal.

På iOS kontrolleret apps i Apples App Store i højere grad end hos Android, og derfor er der også færre eksempler på malware til iOS.

Der har dog været eksempler på malware i butikken, hvor app-udviklere har fået inficeret sine apps via en bagdør i en modificeret version af udviklingsprogrammet Xcode.

Apple har dog fjernet de inficerede apps.

Læs også: Apples App Store ramt af malware: Apple fjerner malware-inficerede apps

Har du oplevet at få en virus på din smartphone? Hvordan skete det, og hvad gjorde du efterfølgende?

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse