Slut med fryns i den danske it-branche - it-folk søger noget helt andet

Headhuntere lokker ikke længere med firmabil og betalte rejser til eksotiske steder, når it-stillinger skal besættes. For nutidens it-folk vil hellere have noget helt andet.

Artikel top billede

Kontante fordele er ikke alt, når it-folk skal lokkes ind i folden.

Computerworld satte sig for at undersøge, hvilken slags fryns, der skal til for at lokke it-medarbejdere ombord, når headhuntere bliver sendt i byen.

Men til vores store overraskelse er fryns tilsyneladende et overstået kapitel.

Fryns er fortid

"Fryns var nok mest et halvfemserfænomen, hvis jeg skal være helt ærlig," siger Mette Møller Simonsen, direktør i rekrutteringsfirmaet Timework.

Mette Møller Simonsen er ikke alene med den opfattelse.

For efterhånden er de ting, som tidligere var fryns, rullet ind i de almindelige medarbejder-goder, fortæller Jesper Buch-Rønne, ejer af rekrutteringsvirksomheden Recruit IT.

"Der er en sundhedsforsikring, en bærbar computer, en telefon og så de almindelige medarbejdergoder, alt efter hvad det er for en branche, virksomheden er i. Banker har gode renter, sportsbutikker har billigt sportsgrej, og pizzeriaer har billig pizza."

Udviklerne vil udvikle sig

Tilsyneladende er det da heller ikke økonomisk fryns, der skal lokke it-folket ind i folden længere. For headhunterne tegner alle som en et ganske andet billede af, hvad de attraktive kandidater til stillingerne leder efter.

"Lønnen er ikke altafgørende. Det er det faglige miljø og den faglige udvikling, der trækker. Tidligere var det ofte uddannelse, men i dag leder kandidater til it-stillinger efter udvikling gennem deres opgaver," vurderer Jan Høllsberg, direktør i Skandinavisk Computer Rekruttering.

Mette Møller Simonsen fra Timework ser den samme udvikling, når hun er på jagt efter it-folk til sine kunder.

"De mere tekniske kandidater går efter, hvad der fagligt bliver tilbudt og til dels det sociale. Alt det her almindelige fryns. Det er jo nærmest en del af pakken i dag."

It-folket vil også have tid til at leve

Men faglig udvikling er ikke alt. It-folket vil nemlig også have tid til at leve et liv ved siden af arbejdslivet.

"Der bliver kigget på ting som work-life-balance når folk vurderer, hvor de vil arbejde," vurderer Torben Tronborg Beck, salgschef hos IT-jobbank.

Den vurdering går igen hos Jesper Buch-Rønne fra Recruit IT.

"Det, der nok har den største tiltrækning, er fleksibilitet i forhold til arbejdstider. Det er attraktivt i forhold til nogle kandidater. Særligt for pendlere."

Kontant afregning går aldrig helt af mode

Selvom der tilsyneladende er et stigende fokus på faglig udvikling og tid til familien frem for kontante fordele, er penge bestemt ikke gledet helt ud af it-folkets bevidsthed.

"Nogle virksomheder har en ordning med økonomisk kompensation for fakturerbart overarbejde. Der kan også være en bonus forbundet med, hvad man selv leverer, og hvor godt virksomheden klarer sig," lyder det fra Peter Rasmussen, grundlægger af iHeadHunt.

Han understreger dog, at det bestemt ikke er alle virksomheder, der benytter sig af den slags bonusordninger.

Læs også: Disse it-folk er danske it-virksomheder især på udkig efter

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

Københavnsområdet

PensionDanmark

IT-udvikler til PensionDanmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse