Eksperter slår alarm: Alvorlig 0-dagssårbarhed til Windows sat til salg på nettet

Detaljerne om en alvorlig 0-dagssårbarhed i alle nyere Windows-versioner er blevet sat til salg på nettet til 90.000 dollars. Og det er et attraktivt tilbud for de it-kriminelle.

Artikel top billede

En 0-dagssårbarhed til Windows er i øjeblikket til salg på nettet for 90.000 dollar, lige knap 600.000 danske kroner.

Det skriver flere sikkerhedsmedier.

Blandt andet kan man hos Krebs on Security læse, at der er tale om tekniske detaljer om, hvordan man udnytter en alvorlig og endnu ikke patchet sårbarhed, der findes i alle nyere versioner af Windows.

"90.000 dollars Windows-sårbarheden, der kom til salg på det semi-eksklusive, russisksprogede cybercrime-forum 'exploit[dot]in' tidligere i denne måned tilhører en lidt mindre alvorlig klasse af software sårbarheder kaldet en "local privilege escalation" (LPE) bug."

"Denne type sårbarhed vil altid blive anvendt sammen en anden sårbarhed for, at man med succes kan levere og køre angriberens ondsindede kode," forklares det af sikkerhedseksperten Brian Krebs på Krebs on Security.

Det kan sårbarheden bruges til

Samtidig skriver Threatpost, at bagmændene hævder, at man via 0-dagssårbarheden vil kunne opnå administrator-rettigheder til en hvilken som helst Windows-maskine med Windows 2000 og frem til det nuværende Windows 10.

Og altså også selvom ofrene har installeret de nyeste sikkerhedsopdateringer.

En sikkerhedsanalytiker fra Trustwave siger til Threatpost, at it-kriminelle vil "være ivrige for at udnytte dette til malware og ransomware for at få en langt bedre ROI ved at kombinere sårbarheder."

I øvrigt skriver sikkerhedsmediet, at prisen på 90.000 dollars for detaljer om 0-dagssårbarheden umiddelbart ikke er helt galt på den i forhold til prisniveuet på "markedet".

Læs også:

Danskerne helt vilde med Windows 10: Så meget fylder Windows 10 i Danmark i forhold til resten af verden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos