Eksperter slår alarm: Alvorlig 0-dagssårbarhed til Windows sat til salg på nettet

Detaljerne om en alvorlig 0-dagssårbarhed i alle nyere Windows-versioner er blevet sat til salg på nettet til 90.000 dollars. Og det er et attraktivt tilbud for de it-kriminelle.

Artikel top billede

En 0-dagssårbarhed til Windows er i øjeblikket til salg på nettet for 90.000 dollar, lige knap 600.000 danske kroner.

Det skriver flere sikkerhedsmedier.

Blandt andet kan man hos Krebs on Security læse, at der er tale om tekniske detaljer om, hvordan man udnytter en alvorlig og endnu ikke patchet sårbarhed, der findes i alle nyere versioner af Windows.

"90.000 dollars Windows-sårbarheden, der kom til salg på det semi-eksklusive, russisksprogede cybercrime-forum 'exploit[dot]in' tidligere i denne måned tilhører en lidt mindre alvorlig klasse af software sårbarheder kaldet en "local privilege escalation" (LPE) bug."

"Denne type sårbarhed vil altid blive anvendt sammen en anden sårbarhed for, at man med succes kan levere og køre angriberens ondsindede kode," forklares det af sikkerhedseksperten Brian Krebs på Krebs on Security.

Det kan sårbarheden bruges til

Samtidig skriver Threatpost, at bagmændene hævder, at man via 0-dagssårbarheden vil kunne opnå administrator-rettigheder til en hvilken som helst Windows-maskine med Windows 2000 og frem til det nuværende Windows 10.

Og altså også selvom ofrene har installeret de nyeste sikkerhedsopdateringer.

En sikkerhedsanalytiker fra Trustwave siger til Threatpost, at it-kriminelle vil "være ivrige for at udnytte dette til malware og ransomware for at få en langt bedre ROI ved at kombinere sårbarheder."

I øvrigt skriver sikkerhedsmediet, at prisen på 90.000 dollars for detaljer om 0-dagssårbarheden umiddelbart ikke er helt galt på den i forhold til prisniveuet på "markedet".

Læs også:

Danskerne helt vilde med Windows 10: Så meget fylder Windows 10 i Danmark i forhold til resten af verden

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S