"Fotomodeller er den medarbejdergruppe, der er mest udsat for automatisering. Men også læger og advokater er udfordret"

Interview: "Fotomodeller er den medarbejdergruppe, der er mest udsat for automatisering. Også den del af lægearbejde, der handler om diagnosticering vil blive udfordret. Det samme gælder den del af advokatens arbejde, der handler om at gennemlæse sager og finde mønstre og skjulte oplysninger i dem."

Artikel top billede

Anders Hvid, CEO og medstifter af rådgivningsvirksomheden DareDisrupt samt medforfatter af bogen "Forstå fremtiden": Hvordan kommer robotterne til at ændre måden vi arbejder på?

"Før i tiden åd automatiseringerne ind på os nedefra. Dengang var det især job, hvor det handlede om at løfte tunge ting, der blev automatiserede. 

Men i dag ser vi, at kunstig intelligens også gør det muligt at automatisere andre typer job.

Nu går det især ud over den type job, hvor der arbejdes med meget store mængder data, som der skal drages konklusioner på baggrund af. 

Vi ser altså en ny form for automatisering, hvor en stor del af juristerne, lægerne og revisorernes arbejde også vil blive automatiseret."

Hvordan vil det påvirke vores arbejdsmarked?

"Det vil påvirke vores arbejdsmarked på den måde, at de job vi kommer til at udføre vil blive mere menneskelige, mens maskinerne kommer til at overtage de dele af vores job, der er rutineprægede og standardiserede. "

Hvilke job er i farezonen?

"Der er nogle ret overraskende job i mellem.

Eksempelvis var der for nylig en undersøgelse, der viste at fotomodeller er den medarbejdergruppe, der er mest udsat for automatisering. Det skyldes Photoshop, 3D-renderinger og andre former for digital billedebehandling. 

Men jeg tror også, at den del af lægearbejde, der handler om diagnosticering i fremtiden vil blive udfordret.

Det samme gælder den del af advokatens arbejde, der handler om at gennemlæse sager og finde mønstre og skjulte oplysninger i dem.

Det betyder dog ikke, at vi dermed kan konkludere, at lægens eller advokatens arbejde pludselig bliver overflødiggjort.

I stedet kommer de formodentligt til at bruge deres tid på noget andet.

Akkurat som vi ser, at bibliotekaren ikke længere sætter bøger i alfabetisk orden, men i stedet er en kulturformidler.

Vi kan eksempelvis håbe, at det betyder at lægerne nu får mere tid til at tale med patienten og være mere nærværende."

Hvilke job bliver det svært at automatisere?

"Når den kunstige intelligens rammer os, så tror jeg, at det der kommer til at stå tilbage bagefter er "det kreative menneske". Det intuitive og skævt-tænkende menneske. 

For alle skakrobotter vil kunne slå et menneske i skak, men et menneske, der arbejder sammen med en skakrobot kan slå alle skakrobotter.

Det vil altså sige, at kombinationen af den menneskelige intuition og robottens evne til at se mønstre og se langt vil ende med at blive den vindende faktor.... i hvert fald indtil videre. "

Læs også: Inden 2020 vil én af disse teknologier forandre dit liv totalt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse