"Fotomodeller er den medarbejdergruppe, der er mest udsat for automatisering. Men også læger og advokater er udfordret"

Interview: "Fotomodeller er den medarbejdergruppe, der er mest udsat for automatisering. Også den del af lægearbejde, der handler om diagnosticering vil blive udfordret. Det samme gælder den del af advokatens arbejde, der handler om at gennemlæse sager og finde mønstre og skjulte oplysninger i dem."

Artikel top billede

Anders Hvid, CEO og medstifter af rådgivningsvirksomheden DareDisrupt samt medforfatter af bogen "Forstå fremtiden": Hvordan kommer robotterne til at ændre måden vi arbejder på?

"Før i tiden åd automatiseringerne ind på os nedefra. Dengang var det især job, hvor det handlede om at løfte tunge ting, der blev automatiserede. 

Men i dag ser vi, at kunstig intelligens også gør det muligt at automatisere andre typer job.

Nu går det især ud over den type job, hvor der arbejdes med meget store mængder data, som der skal drages konklusioner på baggrund af. 

Vi ser altså en ny form for automatisering, hvor en stor del af juristerne, lægerne og revisorernes arbejde også vil blive automatiseret."

Hvordan vil det påvirke vores arbejdsmarked?

"Det vil påvirke vores arbejdsmarked på den måde, at de job vi kommer til at udføre vil blive mere menneskelige, mens maskinerne kommer til at overtage de dele af vores job, der er rutineprægede og standardiserede. "

Hvilke job er i farezonen?

"Der er nogle ret overraskende job i mellem.

Eksempelvis var der for nylig en undersøgelse, der viste at fotomodeller er den medarbejdergruppe, der er mest udsat for automatisering. Det skyldes Photoshop, 3D-renderinger og andre former for digital billedebehandling. 

Men jeg tror også, at den del af lægearbejde, der handler om diagnosticering i fremtiden vil blive udfordret.

Det samme gælder den del af advokatens arbejde, der handler om at gennemlæse sager og finde mønstre og skjulte oplysninger i dem.

Det betyder dog ikke, at vi dermed kan konkludere, at lægens eller advokatens arbejde pludselig bliver overflødiggjort.

I stedet kommer de formodentligt til at bruge deres tid på noget andet.

Akkurat som vi ser, at bibliotekaren ikke længere sætter bøger i alfabetisk orden, men i stedet er en kulturformidler.

Vi kan eksempelvis håbe, at det betyder at lægerne nu får mere tid til at tale med patienten og være mere nærværende."

Hvilke job bliver det svært at automatisere?

"Når den kunstige intelligens rammer os, så tror jeg, at det der kommer til at stå tilbage bagefter er "det kreative menneske". Det intuitive og skævt-tænkende menneske. 

For alle skakrobotter vil kunne slå et menneske i skak, men et menneske, der arbejder sammen med en skakrobot kan slå alle skakrobotter.

Det vil altså sige, at kombinationen af den menneskelige intuition og robottens evne til at se mønstre og se langt vil ende med at blive den vindende faktor.... i hvert fald indtil videre. "

Læs også: Inden 2020 vil én af disse teknologier forandre dit liv totalt

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S