Nej, du kan tro nej: Jeg vil ikke anmelde din butik på Trustpilot - nogensinde!

Alle butikker vil have evalueringer af mit køb. Men så længe de ikke tager opgaven seriøst, bliver det et nej herfra.

Artikel top billede

Ja, jeg synes mit nye grafikkort er et godt køb. Og den frokost, jeg fik forleden på en restaurant, var også god.

Men jeg vil IKKE anmelde din forretning på Trustpilot. Eller Dinnerbooking. Eller nogen af de andre steder.

Heller ikke selv om du skriver, at "din mening er værdifuld for os." Og sender mig evalueringsmails, reminders og andre venlige fuldautomatiserede beskeder.

For min mening er helt åbenlyst ikke vigtig for jer.

Hvis den var vigtig, så havde I ikke ladet Dinnerbooking, Trustpilot eller nogle af de andre datafiskere samle den op for jer.

I er jo ligeglade

Faktum er, at min mening tæller så lidt, at I ikke engang selv gider at bøje jer for at samle den op. Det er uddelegeret til et firma, som også er ligeglad med min mening.

Det er derfor, at evalueringen af mit seneste restaurantbesøg endte i en absurd oprettelsesproces, hvor jeg skulle opgive adresse og mobiltelefonnummer for at komme bare i nærheden af et sted, hvor jeg kunne skrive min mening.

Min mening, som så i øvrigt ikke længere ville være min.

Den ville være Dinnerbookings. For som der står i betingelserne for brug af tjenesten, så vil en accept betyde at "DinnerBooking har ret til at bruge alt, hvad du sender med post til ethvert formål."

Så kærer onlinebutik, restaurant, værksted og hvem der ellers modtager mine surt tjente kroner: Drop det fis.

Jeg er kunde hos jer, og jeg har betalt for servicen. Så lad være med at prøve at sælge mig og mine data til andre. Det bliver jeg bare knotten over.

Tag i stedet min mening og mine data rigtigt seriøst og opret jeres egen evaluering - eller find en service, som ikke vil have mig igennem en flere siders registreringsproces for at bruge min ærlige og personlige tilbagemelding i et online marketingsstunt.

Det er ikke fordi, jeg ikke kan forstå, hvorfor I gør det, for omdømme er svært at formidle på internettet.

Det er bare sådan, at den måde det sker på nu, i mine øjne er mere spam end service.

Så nej, jeg vil ikke anmelde din butik på Trustpilot, Dinnerbooking eller nogle af de andre steder.

Hvis min mening er så værdifuld for jer, så må I oppe jer for at få den.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job